Jordi Savall

Data promocji: 18.11.2021

Data uchwały Senatu UŚ: 26.10.2021 (uchwała nr 209)

Wszczęcie procedury nadania tytułu doktora honoris causa na wniosek rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Jordi Savall – jedna z najbardziej wszechstronnych muzycznych osobowości swojego pokolenia, kataloński mistrz violi da gamba. Wyjątkowy muzyk i kompozytor, jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej, zwłaszcza renesansu i baroku, przedstawiciel autentyzmu w wykonawstwie. Instrumentalista, którego twórczość jest źródłem wzruszeń i zachwytów, piękna i uduchowienia. W 2008 roku Jordi Savall został mianowany ambasadorem Unii Europejskiej ds. dialogu międzykulturowego i otrzymał tytuł Artysty UNESCO na rzecz Pokoju.

Materiał filmowy z uroczystości

Publikacja

W związku z uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Jordiemu Savallowi nakładem Wydawnictwa UŚ ukazała się publikacja pt. „Jordi Savall. Doctor Honoris Causa Universitatis Silesiensis”.

Jordi Savall

Jordi Savall podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa | fot. Julia Agnieszka Szymala