prof. Douve Wesselin FOKKEMA

Data uchwały Senatu UŚ: 07.12.1995

Data złożenia wniosku: 28.03.1995

Jednostka składająca wniosek: Rada Wydziału Filologicznego

Profesor literatury porównawczej i teorii literatury w Uniwersytecie w Utrechcie, badacz sinologii, niderlandystyki, amerykanistyki, epoki modernizmu i postmodernizmu zachodnioeuropejskiego. Członek Akademii Europejskiej, prezydent Niderlandzkiego Stowarzyszenia Literatury Porównawczej (1981–1986), prezydent International Comparative Literature Association (ICLA, 1985–1988). Współpracownik ośrodków naukowych w Brazylii, Chinach, Indiach, dyplomata Ambasady Holenderskiej w Pekinie (1961–1968). Wykładowca na wielu uniwersytetach, m.in. w Amsterdamie, Antwerpii, Barcelonie, Berlinie, Bratysławie, w Finlandii (Helsinki, Tampere), Getyndze, Lizbonie, Monachium, Moskwie, Paryżu, Skopje, Wenecji, w Australii (Canberra), w Argentynie i Brazylii (Porto Alegre, Rio de Janeiro), w Chinach (Pekin, Szanghaj, Zhongshan), Indiach (Bhubaneswar, Berhampur, Delhi, Jaipur, Kalkuta, Patiala), Indonezji (Jakarta), Japonii (Kyoto), Korei Płd. i na Tajwanie (Taipei), w RPA i Syrii (Damaszek), w Kanadzie (Toronto), w USA (Berkley, Bloomington, Cambridge, Columbia, Princetown, Yale) oraz w Polsce.