Prof. Jerzy Nikitorowicz

Data promocji: 25 czerwca 2024 roku

Data uchwały Senatu UŚ: uchwała nr 499/2024 z 19 marca 2024 roku

Jednostka składająca wniosek: Rada Instytutu Pedagogiki UŚ

Promotor: prof. dr hab. Ewa Jarosz, recenzenci: prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki, prof. dr hab. Ewa Ogrodzka-Mazur, prof. dr hab. Zenon Jasiński

Prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz jest wybitnym współczesnym pedagogiem o uznanym międzynarodowym autorytecie, twórcą szkoły naukowej – pedagogiki międzykulturowej oraz idei Uniwersytetu Pogranicza. Ceniony autor licznych publikacji i kreator współczesnych orientacji teoretycznych i metodologicznych w naukach pedagogicznych, mistrz i nauczyciel wielu pokoleń pracowników nauki, całą swoją naukową biografią udowadniający sens i potrzebę „myślenia o” i „działania na rzecz” łączenia różności i różnorodności kulturowej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

prof. Jerzy Nikitorowicz

Prof. Jerzy Nikitorowicz | fot. archiwum prywatne