prof. Józef SZAJNA

Data promocji: 22.05.2003

Data uchwały Senatu UŚ: 04.03.2003

Jednostka składająca wniosek: Rada Wydziału Filologicznego

Artysta malarz, grafik, scenograf, reżyser, teoretyk sztuki, pedagog, twórca teatru autorskiego, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1954–1965), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (od 1972 r.). W czasie II wojny światowej więzień Oświęcimia i Buchenwaldu. Dyrektor „Teatru Ludowego” w Krakowie (1963–1966), „Teatru Klasycznego” w Warszawie (1972–1982), który przekształcił w Centrum Sztuki Studio – Teatr Galeria Studio. Współpracował z teatrami w Polsce i na świecie, m.in. w Anglii, Egipcie, Hiszpanii, Izraelu, Królestwie Holandii, Niemczech, Portugalii, Turcji. Autor licznych książek, artykułów, kaset wideo i monografii, cykli obrazów i kompozycji, rysunków, instalacji przestrzennych. Członek międzynarodowych stowarzyszeń artystów, przewodniczący Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, członek włoskiej Akademii Sztuki i Pracy, doradca „światowej Nagrody Leonardo da Vinci” w Meksyku, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, honorowy członek Association Internationale des Arts Plastiques. Honorowy obywatel miasta Opola, Rzeszowa i Tczewa. Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Mera Ankary, Światową Nagrodą Kulturalną – Statuą Zwycięstwa, „Foundation of A. Jurzykowski” w Nowym Jorku, L’ordre du Merite Culture, „Przeglądu Kulturalnego”, Ministra Kultury i Sztuki (III, II i I stopnia), Zasłużony dla Kultury Polskiej, miasta Warszawy, miasta Krakowa, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Komandorskim, Orderem Sztandaru Pracy I Klasy, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Wielkim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oświęcimskim, Nagrodą I Stopnia Prezesa Rady Ministrów i Nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych. Inicjator usypania w Oświęcimiu Kopca Pamięci Ofiar i Pojednania Ludzi na Świecie. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Oldenburgu.

Inne publikacje: