– To była bardzo udana, trzydniowa podróż po Dalekim Wschodzie. Jesteśmy niezwykle zadowolone z przebiegu całego wydarzenia, ale również z tego, jaką widownię udało się nam zebrać – komentują organizatorki jubileuszowej edycji przeglądu filmowego czASKina, który odbywał się od 3 do 5 kwietnia 2025 roku w Cieszynie. Trzy dni, podczas których uczestnicy studenckiej inicjatywy poznawali kino i kulturę Dalekiego Wschodu, obejmowały bogaty program, który w równej mierze skierowany był do cieszyńskich studentów, uczniów oraz mieszkańców Cieszyna i okolic.
Tegoroczna edycja przeglądu czASKina rozpoczęła się od gry terenowej skierowanej do dzieci ze szkół podstawowych. Do zabawy zaproszono blisko setkę dzieci ze Szkoły Podstawowej w Goleszowie oraz ze Szkoły Podstawowej im. Pawła Stalmacha w Bażanowicach. Pomagali oni Kociej Szajce rozwiązać zagadkę zaginionych ryb z Aoshimy – wyspy kotów w Japonii. Do uczniów dołączyli następnie podopieczni z Domu Dziecka w Cieszynie i Dzięgielowie, by wspólnie uczestniczyć w projekcji filmu „Narzeczona dla kota” (2002 r., reż. Hiroyuki Morita, Japonia) Studia Ghibli. Po projekcji odbyły się zajęcia z Yoshinkan Aikido prowadzone przez sensei Gniewomira Samonczuka. Pierwszy dzień zakończyły dwie tury warsztatów z parzenia i degustacji herbaty, które odbyły się w Klubokawiarni Panoptikum, a które poprowadzili specjaliści z cieszyńskiej Herbaciarni Laja.
Program drugiego dnia zainaugurowały zajęcia z Tai Chi poprowadzone przez Jolantę Gisman-Stoch, które odbyły się Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK Dom Narodowy. Uczestników uzbierało się wielu i mimo że były to tylko podstawy Tai Chi, to zajęcia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Po zajęciach nastąpiło oficjalne otwarcie 20. edycji przeglądu filmowego czASKina, które swoją przedmową zainaugurowała dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie dr hab. Katarzyna Marcol prof. UŚ, natomiast dr hab. Ewelina Konieczna prof. UŚ podsumowała poprzednie edycje studenckiego wydarzenia. Na scenie pojawiła się również doktorantka Marta Zdrada z wykładem o japońskich onomatopejach. Po części wykładowej odbyła się projekcja filmów „Podejrzana” (2022 r., reż. Park Chan-Wook, Korea) oraz „Drive my car” (2021 r., reż. Ryuuske Hamaguchi, Japonia). Po obu filmach zaplanowano dyskusje. Przez cały dzień w sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury do dyspozycji było stoisko z origami oraz drobny poczęstunek.
Ostatni dzień przeglądu rozpoczął się od wykładu, który poprowadził Arkady Barszcz na temat historii japońskiej animacji. Tego dnia uczestnicy odbyli także wirtualną podróż do Chin za pośrednictwem wspomnień i opowieści jednego z pracowników Herbaciarni Laja – Michała Królikowskiego. W programie trzeciego dnia znalazły się również warsztaty z robienia sushi prowadzone przez jedną z organizatorek oraz projekcja filmowa „Mystery Train” (1989 r. reż. Jim Jarmusch, USA/Japonia), po którym rozgorzała niezwykle ciekawa dyskusja.
– 20. Studencki Przegląd Filmowy czASKina poświęcony prezentacji kina Dalekiego Wschodu zakończył się sukcesem, potwierdzając swoją ugruntowaną pozycję jako jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych realizowanych przez studentki i studentów kierunku animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną w cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego. Jubileuszowa edycja obfitowała w inspirujące seanse, wykłady, warsztaty, spotkania i rozmowy, które przyciągnęły zainteresowaną kinem i kulturą Azji publiczność. Na szczególne uznanie zasługuje praca i zaangażowanie studentek odpowiedzialnych za organizację wydarzenia. Ich profesjonalizm, kreatywność i determinacja przełożyły się na wysoki poziom wydarzenia oraz jego sprawny przebieg. Dzięki ich pasji czASKina po raz kolejny stał się przestrzenią dialogu, refleksji i filmowych inspiracji. Realizacja przeglądu była także formą zaliczenia przedmiotu „pracownia dyplomowa” i stanowiła doskonały przykład praktycznego zastosowania wiedzy oraz umiejętności zdobytych w trakcie studiów. Studentki III roku animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną (Milena Żuber, Małgorzata Kołodziejczyk, Aleksandra Kowalczyk) z powodzeniem udowodniły, że potrafią łączyć teorię z praktyką, czego efektem było wyjątkowe wydarzenie – podsumowuje tegoroczną edycję dr hab. Ewelina Konieczna, prof. UŚ.
Z tegorocznej edycji zadowolone są także organizatorki, które podkreślają, że sprawna organizacja była możliwa dzięki wsparciu i zaangażowaniu partnerów, sponsorów i ludzi z dobrym sercem. Organizacja przeglądu filmowego czASKina to jedna z wielu aktywności studentów z Cieszyna. Więcej na temat możliwości, jakie dają studia w Cieszynie, można przeczytać na stronie www.studiujwcieszynie.pl.
fot. Konrad Matinyarare