Uniwersytet Śląski pozytywnie przeszedł weryfikację Ministerstwa Rozwoju i uzyskał status akredytowanego ośrodka innowacji świadczącego usługi proinnowacyjne.
System akredytacji został stworzony przez Ministerstwo Rozwoju w celu efektywnego wykorzystania potencjału Ośrodków Innowacji świadczących proinnowacyjne usługi na rzecz przedsiębiorców. Akredytowany ośrodek innowacji może być wykonawcą usług proinnowacyjnych świadczonych na rzecz przedsiębiorców, którzy ubiegają się o dofinansowanie w ramach wdrażanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości poddziałania 2.3.1 „Proinnowacyjne usługi IOB dla MŚP” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W ramach poddziałania 2.3.1 POIR wspierane są zgłoszone przez przedsiębiorcę proinnowacyjne usługi, które mają stymulować proces wdrażania wybranej przez niego innowacji. Wcześniej przedsiębiorca musi jednak nawiązać współpracę z akredytowanym przez Ministerstwo Rozwoju ośrodkiem innowacji i złożyć wniosek do PARP o dofinansowanie takiej usługi.
Akredytacja dotyczy usług proinnowacyjnych takich, jak:
- usług doradczych w zakresie innowacji (doradztwo, pomoc i szkolenia w zakresie transferu wiedzy, nabywania i ochrony wartości niematerialnych prawnych oraz korzystania z nich, korzystania z norm i regulacji, w których są one osadzone),
- usług wsparcia innowacji (udostępnienie przestrzeni biurowej, banków danych, zasobów bibliotecznych, badań rynku, laboratoriów, znakowanie, testowanie i certyfikację jakości w celu opracowania bardziej efektywnych produktów, procesów i usług).
Ośrodki innowacji to podmioty zajmujące się szeroko pojętą promocją i inkubacją innowacyjnej przedsiębiorczości, transferem technologii i dostarczaniem usług proinnowacyjnych, aktywizacją przedsiębiorczości akademickiej oraz współpracą z biznesem. Zakładanym efektem ich działalności jest rozwijanie innowacji w aspekcie produktowym, procesowym i organizacyjnym.
W ramach ośrodków innowacji można wyróżnić określone co do sposobu i zakresu funkcjonowania instytucje wsparcia, wśród których znajdują się:
- parki technologiczne, naukowe, naukowo-technologiczne, przemysłowo-technologiczne, techno-parki,
- inkubatory technologiczne,
- centra transferu technologii,
- akademickie inkubatory przedsiębiorczości,
- centra innowacji.
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które są zainteresowane współpracy w ramach działania 2.3.1 PO IR, proszone są o kontakt z Biurem Współpracy z Gospodarką.