W niedzielę 31 stycznia 2021 roku odbędzie się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem Fundacja WOŚP wesprze zakup sprzętu laryngologicznego, otolaryngologicznego i do diagnostyki głowy. To już drugi finał poświęcony laryngologii. Jak co roku, w akcję charytatywną włącza się Uniwersytet Śląski w Katowicach. Na aukcje wystawiono przelot balonem badawczym, ilustrację przewodnią Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz prace artystów z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Licytacje prowadzone są na stronie internetowej serwisu Allegro.
Aukcje Uniwersytetu Śląskiego
Link do aukcji: www.allegro.pl.
Przelot balonem to nie tylko niepowtarzalna okazja do podziwiania pięknych widoków z kosza balonu, ale również możliwość wzięcia udziału w badaniach powietrza, do których na co dzień balon jest wykorzystywany. Podczas lotów naukowcy z Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA) badają zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, ich rozprzestrzenianie się oraz wpływ na zdrowie człowieka i środowisko. Wykonują także fizyczne, chemiczne i meteorologiczne badania atmosfery w kontekście zmian klimatu i przeciwdziałania tym zmianom.
Natalia Łukomska „dr Primo” (2020) – ilustracja przewodnia dla tegorocznej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE przedstawiająca postać dr. Primo. Link do aukcji: www.allegro.pl.
Dr Natalia Łukomska – ilustratorka, lektorka na Uniwersytecie św. Cyryla i Metodego w Skopje (2006–2010 oraz od 2014 roku), od wielu lat związana ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, w ramach których ukończyła filologię polską i filologię słowiańską (bohemistykę). Pracę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Jolanty Tambor, poświęciła imiesłowom nieodmiennym w języku polskim i macedońskim w aspekcie przekładowym i glottodydaktycznym.
Krzysztof Marek Bąk „Opus 1790” (2020) – druk cyfrowy. Grafika zaprojektowana do kalendarzy Uniwersytetu Śląskiego 2021. Link do aukcji: www.allegro.pl.
Dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ – specjalizuje się w ekslibrisie artystycznym oraz małej formie graficznej. W dorobku ma ponad 100 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Danii, Finlandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, USA, Japonii i Kuwejcie. Jest laureatem 40 nagród i wyróżnień. W pracy naukowej zajmuje się teorią ekslibrisu współczesnego. Ekslibrisy prof. K.M. Bąka znajdują się w większości znaczących kolekcji ekslibrisu na świecie (publicznych i prywatnych). Profesor uczelni w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadzi pracownię badań nad ekslibrisem.
Marek Głowacki, tryptyk „S jak Śląsk – superbohaterowie po śląsku: Maria Wardasówna, Paweł Niemiec, Henryk Flame” (2020) – druk cyfrowy. Link do aukcji: www.allegro.pl.
Dr Marek Głowacki – doktor w dziedzinie sztuki plastyczne. Pracuje w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego, prowadzi pracownię rysunku oraz komiksu i sztuki narracji. Zajmuje się głównie sztuką figuratywną i rysunkiem, a w kontekście wizerunku człowieka interesuje się kondycją nadprzyrodzonej ludzkiej tożsamości – w jego twórczości przenikają się echa mitu i kultury popularnej, a także tematyka historyczna i fabularno-narracyjna. Zajmuje się również ilustracją, projektowaniem graficznym komiksów oraz murali. Uczestniczył w wielu wystawach i projektach artystycznych.
Witold Jacyków „Cyrk” (2019) – fotografia barwna. Link do aukcji: www.allegro.pl.
Prof. dr hab. Witold Jacyków – fotograf, pedagog, malarz. Pracuje w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego. Profesor sztuk filmowych. Obszary zainteresowań fotograficznych: inscenizacja fotograficzna, portret, fotografia uliczna, wszelkie zjawiska inspirujące wizualnie. Prowadzi działalność wystawienniczą i popularyzatorską w zakresie fotografii.
Tomasz Jędrzejko „WAGA” z cyklu „Sacrum” (2017). Praca znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego w Tokio. Druk cyfrowy. Link do aukcji: www.allegro.pl.
Dr hab. Tomasz Jędrzejko, prof. UŚ – malarz i grafik. Jest autorem 20 wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych. W swojej twórczości koncentruje się na rozwijaniu zagadnień związanych z op-artem, minimal-artem, abstrakcją geometryczną oraz geometrią dyskursywną. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafki w Krakowie, Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Kolekcji Sztuki Geometrycznej CS Galerii EL w Elblągu, Kolekcji Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego w zbiorach Muzeum Lubelskiego w Lublinie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Tomasz Kipka „Design and Finding Hope” (2020). Plakat zaprojektowany na konferencję w Seulu „Design and Finding Hope”. Druk cyfrowy. Link do aukcji: www.allegro.pl.
Dr hab. Tomasz Kipka, prof. UŚ – grafik-projektant, pedagog. Pracuje w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się komunikacją i identyfikacją wizualną. Ze szczególnym zamiłowaniem traktuje plakat. Swoje prace prezentuje w Polsce i za granicą. Laureat nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA Excellence Award, międzynarodowego Grand Prix za plakat ekologiczny.
Kaja Renkas „MEchaniczna4” (2012) – collage/druk cyfrowy. Link do aukcji: www.allegro.pl.
Dr hab. Kaja Renkas, prof. UŚ – projektantka, ilustratorka, artystka działająca w przestrzeniach grafiki tradycyjnej (sitodruku) oraz najnowszych technologiach cyfrowych (Augmented Reality). Pracuje na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swojej twórczości eksperymentuje, odkrywa nowe obszary, współpracowała z projektantami mody, markami, takimi jak: Imago-Art i Medicine, wraz z Iwoną Pom tworzy animacje oraz grafiki w technologii Augmented Reality, jednak główną przestrzenią jej działań jest sztuka plakatu.
Roman Maciuszkiewicz „Tam…” (2016) – olej na płótnie. Link do aukcji: www.allegro.pl.
Prof. dr hab. Roman Maciuszkiewicz – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w 1980 roku. Zorganizował 45 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 100 pokazach zbiorowych, na których otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień. Zajmuje się głównie malarstwem, od pewnego czasu, realizując prezentacje indywidualne, konstruuje je tematycznie, zamykając prace w cykle. Ważniejsze to: „Metropolis”, „Fabryka snów”, „Miasto różne”, „Tam…”, „Przystań”, „Świat bez nas”. Obok praktyki artystycznej i dydaktycznej w kręgu jego zainteresowań jest teoria sztuki. W latach 1993–2001 współredagował pismo kulturalne „Opcje”, publikując zarówno w nim, jak i w kilku innych periodykach o zasięgu ogólnopolskim („Exit – Nowa Sztuka w Polsce”) i regionalnym („Śląsk”) liczne teksty o sztuce – dotyczące jej historii i współczesności. W 2010 roku opublikował w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego zbiór esejów zatytułowany „Obrazy. Intuicje. Imaginacje”. W dorobku artystycznym ma także opowiadania i poezje publikowane w ogólnopolskich pismach literackich oraz słuchowiska radiowe. W 2006 roku zrealizował scenografię do „Makbeta” Williama Shakespeara dla Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, za którą otrzymał doroczną nagrodę „Złota Maska” (wspólnie z reżyserem Henrykiem Baranowskim). W latach 2002–2009 wykładał w ASP w Katowicach. W Instytucie Sztuk Plastycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego pracuje od 2002 roku, od 2015 roku na stanowisku profesora.
Ryszard Pielesz, z cyklu „Pejzaże zapamiętane” (1997) – gwasz, tempera na papierze. Link do aukcji: www.allegro.pl.
Dr hab. Ryszard Pielesz – urodził się w 1961 roku w Tarnowskich Górach. Mieszka w Bielsku-Białej. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 1998 roku pracuje w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzi pracownię grafiki projektowej. Swoje prace prezentował na wielu wystawach międzynarodowych, między innymi w Wielkiej Brytanii, Japonii, Belgii, Danii, Niemczech i na Tajwanie. W latach dziewięćdziesiątych związany był z galerią Lisse Bruun w Kopenhadze. W latach 1992–1997 był członkiem Międzynarodowego Salonu Sztuki w Tokio. Przez wiele lat realizował swoje grafiki w technikach cyfrowych. Obecnie powrócił do technik tradycyjnych. Najnowsze prace malarskie to gwasze na papierze i kartonach.
mat. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy