Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Uniwersytet Śląski rozpoczyna realizację projektu SOCORE w ramach programu Interreg Europa

21.07.2025 - 13:23 aktualizacja 21.07.2025 - 15:02
Redakcja: OO

1 maja 2025 roku rozpoczęła się kolejna edycja międzynarodowego programu Interreg Europa. Uniwersytet Śląski, jako lider konsorcjum, podjął się współpracy z dziewięcioma partnerami z Polski, Holandii, Włoch, Portugalii, Mołdawii oraz Litwy.

Nasza uczelnia wraz z partnerami realizuje projekt SOCORE – Social Competences for Research and Innovation Infrastructure, czyli kompetencje społeczne dla infrastruktury badawczej i innowacyjnej. Celem inicjatywy jest wspieranie wymiany doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk między regionami europejskimi, a także wspólne wypracowywanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie polityk publicznych.

Projekt SOCORE powstał w odpowiedzi na jedno z kluczowych wyzwań stojących przed nowoczesnym systemem badań i innowacji – niedostosowanie kompetencji, zwłaszcza miękkich i społecznych, pracowników zatrudnionych w infrastrukturze badawczo-innowacyjnej (Research and Innovation Infrastructure – RII) do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku współpracy nauki z biznesem.

Celem głównym projektu SOCORE jest zmniejszenie luki kompetencyjnej pomiędzy pracownikami infrastruktury badawczo-innowacyjnej a obecnymi wymaganiami rynku opartego na transferze wiedzy. Cel zostanie osiągnięty dzięki badaniom przeprowadzonym przez partnerów konsorcjum i implementację wypracowanych rozwiązań. Projekt SOCORE przyjmuje strategię polegającą na współtworzeniu i innowacjach otwartych aby zapewnić konsekwentne użycie i implementację otrzymanych wyników. Czynności podjęte w celu zapewnienia oczekiwanych rezultatów polegają na wymianie dobrych praktyk, gruntownym przebadaniu regionu i wzmacnianiu współpracy między konsorcjantami z różnych modeli badawczo-innowacyjnych. Podstawy do oceny rezultatów badań wynikających z projektu SOCORE są zawarte w „Policy Brief on Skills for Innovation” oraz Europejskiej Agendzie Umiejętności, które zwracają uwagę na istotę kompetencji miękkich i społecznych jako strategicznych dla prawidłowego rozwoju transformacji zielonej, cyfrowej czy innowacyjnej.

Projekt SOCORE rzuca światło na wagę rozwoju kompetencji zasobów ludzkich infrastruktury badawczo-innowacyjnej wraz z rozwojem infrastruktury fizycznej, aby możliwie jak najlepiej wykorzystać potencjał obszaru współpracy nauki z biznesem.

Zapraszamy do śledzenia działań w ramach projektu na stronie oraz na Facebooku.

Projekt SOCORE dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

plakat projektu SOCORE, szczegółowe informacje w notce

return to top