Uniwersytet Śląski wybuduje Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii

19.02.2024 - 14:22 aktualizacja 21.02.2024 - 09:35
Redakcja: AJS

Z radością informujemy, że Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania w wysokości 189,9 mln zł na budowę nowego budynku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w którym uruchomione zostanie Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii.

Nowy budynek będzie miał powierzchnię ponad 30 000 m2, znajdą się w nim pomieszczenia dydaktyczne, laboratoria, pracownie komputerowe i badawcze. W Śląskim Interdyscyplinarnym Centrum Chemii mieścić będą się między innymi pomieszczenia pracowni:

• materiałów dla fotoniki i optoelektroniki,
  • spektroskopii molekularnej i analiz elektrochemicznych,
  • ultraszybkiej spektroskopii laserowej,
  • analizy strukturalnej,
  • syntezy fotoluminescencyjnych i biologicznie aktywnych związków koordynacyjnych metali przejściowych,
  • syntezy materiałów krystalicznych,
  • analitycznych technik spektroskopowych,
  • modelowania wielowymiarowych danych i złożonych sygnałów instrumentalnych,
  • spektroskopowych analiz farmaceutycznych i żywności,
  • syntezy materiałów na potrzeby zastosowań energetycznych,
  • badań właściwości fizykochemicznych materiałów do konwersji oraz magazynowania energii,
  • spektroskopowych badań materii miękkiej i nanomateriałów,
  • pracownia syntezy i charakterystyki nowoczesnych materiałów organicznych,
  • chemii kwantowej i obliczeniowej,
  • modelowania wielowymiarowych danych i złożonych sygnałów instrumentalnych oraz planowania eksperymentu,
  • materiałów dla fotoniki i optoelektroniki,
  • badań chromatograficznych,
  • wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych badań płynów roboczych,
  • syntezy i charakterystyki nowoczesnych materiałów organicznych,
  • projektowania leków i nanofarmakologii,
  • spektroskopii i materiałów luminescencyjnych,
  • polimerów i materiałów funkcjonalnych dla nowoczesnych technologii,
  • bioorganiki, projektowania i syntezy nowych związków biologicznie aktywnych,
  • pracownia zielonej chemii.

Projekt dofinansowany będzie ze środków regionalnego programu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027” w ramach działania 10.13. Infrastruktura szkolnictwa wyższego na potrzeby transformacji z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wizualizacja budynku Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii UŚ Wizualizacja budynku Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii UŚ – ujęcie z góry

Budynek Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii zaprojektował zespół projektowy Kontrapunkt z Krakowa. Jego głównym architektem jest Aleksander Mirek.