Uniwersytet Śląski wyróżniony w konkursie Innowator Śląska 2019

18.11.2019 - 08:46 aktualizacja 28.11.2019 - 05:57
Redakcja: AJS
Tagi: patenty

Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał wyróżnienie w konkursie Innowator Śląska 2019 w kategorii instytucja sektora badawczo-rozwojowego. Przedsięwzięcie adresowane jest między innymi do śląskich przedsiębiorców oraz naukowców opracowujących i wprowadzających nowe rozwiązania technologiczne, które nie tylko przyczyniają się do poprawy jakości życia i zdrowia ludzi, lecz również wzmacniają wizerunek województwa śląskiego. Gala wręczenia nagród odbyła się 15 listopada 2019 roku w Gliwicach.

W konkursie doceniony został ustnik dwudrożny przeznaczony do pobierania fazy oddechowej wraz z materiałem tła (patent nr PL230578), który służy do diagnostyki przesiewowej w profilaktyce nowotworów i nadciśnienia płucnego. Twórcami rozwiązania są naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim: dr Andrzej Swinarew, dr Barbara Szpikowska-Sroka, dr Hubert Okła, mgr Jadwiga Gabor, mgr Marta Łężniak, mgr Tomasz Flak, Mateusz Galeja, Grzegorz Nowicki oraz mgr inż. Klaudia Kubik. Obecnie nad rozwiązaniem pracuje interdyscyplinarny zespół, do którego dołączyli: prof. Katarzyna Mizia-Stec i dr Błażej Kusz z I Kliniki Kardiologii w Katowicach-Ochojcu, dr Ewa Trejnowska ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, dr Jarosław Paluch i prof. Jan Pilch z Kliniki Laryngologii w Katowicach, dr Szymon Skoczyński, dr hab. Grzegorz Brożek i prof. Jan Zejda ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a także prof. Arkadiusz Stanula z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Dwóch nagrodzonych naukowców z dyplomem
Reprezentanci zespołu badawczego. Fot. archiwum dr. A. Swinarewa

Zaprojektowane urządzenie znajdzie zastosowanie głównie w medycynie w obszarach związanych z wykrywaniem zarówno nowotworów, jak i innych chorób górnych oraz dolnych dróg oddechowych, co umożliwi wczesną diagnostykę. Obecnie urządzenie jest w fazie testów klinicznych, w trakcie których wykazano bardzo wysoką skuteczność przy wykrywaniu markerów nowotworowych raka płaskonabłonkowego oraz tętniczego nadciśnienia płucnego.

Dyplom Innowator Śląska 2019
Dyplom Innowator Śląska 2019. Fot. archiwum dr. A. Swinarewa

Konkurs Innowator Śląska, organizowany przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju, jest realizowany w ramach projektu „Enterprise Europe Network”.