Uroczysta gala wręczenia Certyfikatów Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej

14.06.2024 - 14:01 aktualizacja 18.06.2024 - 09:55
Redakcja: JW

W czwartek 13 czerwca 2024 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się uroczysta gala wręczenia Certyfikatów Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej z udziałem Ministra Dariusza Wieczorka.

Podczas ceremonii certyfikaty „Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku” odebrały w imieniu władz uczelni dyrektorki kierunków: dr hab. Aleksandra Nadgórska-Socha, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych oraz dr Agata Zygmunt-Ziemianek z Wydziału Nauk Społecznych. Certyfikaty przyznano dla kierunków ochrona środowiska oraz socjologia – znalazły się one w elitarnym gronie 26 kierunków studiów wyróżnionych w tegorocznej, czwartej edycji certyfikatów.

Polska Komisja Akredytacyjna przyznaje Certyfikaty Doskonałości Kształcenia, aby promować najwyższą jakość kształcenia. Podstawą przyznania Certyfikatu jest pozytywna ocena programowa na sześć lat, wsparta dobrymi praktykami w zakresie jakości kształcenia lub udokumentowanymi, regularnymi osiągnięciami studentów i absolwentów. Wniosek o wyróżnienie kierunku Certyfikatem składają przewodniczący zespołów działających w ramach dziedzin nauki i sztuki, kierując się rekomendacjami zawartymi w opiniach zespołu.

PKA przyznaje Certyfikaty w czterech kategoriach:
• Doskonały kierunek − doskonałość w kształceniu na kierunku;
• Zawsze dla studenta − doskonałość we wsparciu rozwoju studentów;
• Otwarty na świat − doskonałość we współpracy międzynarodowej;
• Partner dla rozwoju − doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Jednostki, które prowadzą kierunki wyróżnione Certyfikatem przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej, wdrażają skuteczne, innowacyjne oraz godne naśladowania rozwiązania sprzyjające jakości kształcenia. Charakteryzują się one szczególnie:
• skutecznością – zdolnością osiągania celów w doskonaleniu jakości kształcenia,
• uniwersalnością – możliwością przenoszenia do innych uczelni,
• innowacyjnością – nowatorskim podejściem do doskonalenia jakości kształcenia,
• wzorcowością – możliwością bycia punktem odniesienia,
• etycznością – zgodnością z normami etycznymi oraz zasadami odpowiedzialności społecznej,
• trwałością – powtarzalnością i niezmiennością wpływu na doskonalenie jakości kształcenia.

Więcej informacji można znaleźć na stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Wręczenie dyplomów PKA

mat. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego