7 czerwca 2024 roku w spinPLACE odbyła się uroczysta Gala XVI edycji Wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego.
Organizowany od 2009 roku konkurs ma na celu promowanie aktywnych i twórczych postaw na rzecz środowiska akademickiego i społecznego. Inicjatywa ta jest wyjątkową okazją do wyróżnienia studentów i doktorantów, którzy osiągają sukcesy w dziedzinach niekwalifikujących się do tradycyjnych stypendiów.
Dla wielu studentek, studentów, doktorantek i doktorantów Wyróżnienie JM Rektora stanowi ukoronowanie ich dotychczasowej działalności w środowisku akademickim i pozauczelnianym. Nagrody te doceniają znaczące osiągnięcia naukowe, sportowe, społeczne i artystyczne.
W XVI edycji wyróżniono łącznie 40 osób, w tym 6 z Uniwersytetu Otwartego (Uniwersytet Śląski Dzieci, Uniwersytet Śląski Młodzieży oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku), 27 studentek i studentów oraz 7 doktorantek i doktorantów.
Głosowanie odbywało się za pośrednictwem systemu USOS, gdzie każdy członek wspólnoty akademickiej mógł oddać jeden głos. Spośród laureatów XVI edycji konkursu wybrano osoby szczególnie zasłużone dzięki swojej działalności i osiągnięciom. Podczas uroczystości ogłoszono wyniki plebiscytu na Studenta i Doktoranta Roku.
fot. Przemysław Kowal
Studentem Roku został Jan Szopa (Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych), natomiast tytuł Doktorantki Roku przyznano Karolinie Kowalskiej.
Jan Szopa
Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego, osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową jako student prawa w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Zaangażowany w działalność Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Katowice, w którym działał przez całe swoje studia, oraz Koła Naukowego Prawa Karnego UŚ. W ramach ELSA Katowice jako członek stowarzyszenia, wiceprezes ds. działalności naukowej i dyrektor ds. zasobów ludzkich zrealizował w latach 2019–2024 wiele inicjatyw o zasięgu zarówno lokalnym, jak i ogólnopolskim – prelekcji, warsztatów, szkoleń i konkursów. Uczestniczył w licznych wyjazdach studenckich – i część z nich organizował. Brał czynny udział w rekrutacji nowych członków stowarzyszenia. Autor szkoleń dla członków ELSA o uczelnianym savoir-vivrze, technikach uczenia się, praktycznych aspektach organizowania projektów na uczelni oraz zastosowaniach psychologii społecznej w pracy w zespole. W grudniu 2022 uczestniczył we wznowieniu działalności Koła Naukowego Prawa Karnego UŚ, w którym jako jego przewodniczący angażował się w zakresie popularyzacji wiedzy prawnej wśród różnych grup odbiorców. Wielokrotny współorganizator/moderator konferencji naukowych (np. Dni Edukacji Prawniczej, OKN Prawa Farmaceutycznego „PoPrawna Farmacja”, OIKN – „Przemoc w rodzinie”), warsztatów dla licealistów, a także powtórek maturalnych z wiedzy o społeczeństwie, korepetytor tego przedmiotu w ramach projektu „Korepetycje z Uniwersytetem Śląskim w Kato Science Corner”. Kilkukrotny współorganizator powtórek przedegzaminacyjnych dla osób studiujących na WPiA UŚ. Zaangażowany jako wolontariusz i wystawca podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Działał również w Radzie Samorządu Studenckiego Kolegium ISM UŚ.
fot. archiwum prywatne
fot. archiwum prywatne
Karolina Kowalska
Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XVI edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako doktorantka w dyscyplinie nauki chemiczne w Szkole Doktorskiej UŚ. Obszar, w którym realizuje badania, jest związany z materiałami dla nieorganicznej optoelektroniki. Prowadzone przez nią prace badawczo-rozwojowe nad nowatorskim szkłem tytanowo-germanianowym przyczyniają się do rozwoju dziedziny światłowodów optycznych i laserów, aby urządzenia, z których na co dzień korzystamy, działały dłużej, szybciej oraz bezpieczniej dla środowiska. Jej największe osiągnięcia to m.in. autorstwo/współautorstwo w 16 publikacjach naukowych, a także w uznanych i często cytowanych czasopismach międzynarodowych, dwukrotne przyznanie zwiększonego stypendium doktoranckiego dla 10% najlepszych doktorantów szkół doktorskich w ramach Inicjatywy Doskonałości Badawczej za osiągnięcia naukowe, dwukrotne uzyskanie III miejsca za najlepszy komunikat ustny podczas VII oraz VIII Szczecińskiego Sympozjum Młodych Chemików.
Więcej szczegółów o laureatkach i laureatach konkursu znajduje się na stronie Wyróżnień JM Rektora UŚ.