UŚ na 6. miejscu w Polsce w rankingu AD Scientific Index

19.07.2024 - 10:12 aktualizacja 19.07.2024 - 14:01
Redakcja: K.S

Uniwersytet Śląski w Katowicach znalazł się na 6. miejscu wśród wszystkich 237 polskich uczelni i instytucji badawczych uwzględnionych w rankingu AD Scientific Index – World Institutional Subject Rankings 2024, a także na 1. miejscu wśród uczelni z województwa śląskiego.

W rankingach dziedzinowych (subject) zanotowaliśmy również znaczące sukcesy: zajęliśmy 1. pozycję w ramach „Arts, Design and Architecture”, 4. pozycję w ramach „Natural Sciences”, 8. pozycję w ramach „Law”, 10. pozycję w ramach „Education”, 10. pozycję w ramach „Engineering and Technology”, 12. pozycję w ramach „History, Philosophy, Theology” w odniesieniu do innych uczelni i instytucji krajowych.

Nasi badacze indywidualnie również odnieśli znaczący sukces – wśród najlepszych 500 polskich badaczy znalazło się, aż 13 naszych pracowników (z czego pierwsza trójka należy do pierwszej setki najlepszych w Polsce):

1. prof. dr hab. Jan Kisiel (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  2. prof. dr hab. Marian Paluch (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  3. prof. dr hab. Beata Walczak (Instytut Chemii),
  4. prof. dr hab. Zofia Piotrowska-Seget (Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska),
  5. prof. dr hab. Stanisław Kucharski (Instytut Chemii),
  6. prof. dr hab. Grzegorz Racki (Instytut Nauk o Ziemi),
  7. prof. dr hab. Janusz Gluza (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  8. prof. dr hab. inż. Jarosław Polański (Instytut Chemii),
  9. prof. dr hab. Leszek Marynowski (Instytut Nauk o Ziemi),
  10. dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  11. prof. dr hab. Wojciech Pisarski (Instytut Chemii),
  12. dr hab. Żaneta Wojnarowska (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  13. dr Katarzyna Grzybowska, prof. UŚ (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego).

Na uwagę zasługuje również bardzo wysoka 2. pozycja dr. hab. Roberta Krzysztofika, prof. UŚ z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej w rankingu Top100 polskich badaczy w dziedzinie „Arts, Design and Architecture”.

Zestawieniach prezentowane przez AD Scientific Index oparte są o analizy pracy badawczej na podstawie H-Index, i10 i liczbę cytowań obejmujących okres ostatnich sześciu lat.

komputer stoi na stole / laptop on a table next to a rolled up paper with a red ribbon