Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytet Śląski w Katowicach uzyskał na okres kolejnych 2 lat uprawnienie do organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego, na wszystkich oferowanych w Polsce poziomach zaawansowania, tzn. A1, A2, B1, B2, C1 i C2 w grupie dostosowanej do potrzeb osób dorosłych, a także A1, A2, B1 i B2 w grupie dostosowanej do potrzeb dzieci i młodzieży. Uprawnienia obowiązują od 27 czerwca 2026 r.
Wniosek Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ został przedłożony przez dr hab. Aleksandrę Achtelik, prof. UŚ, nominowaną do reprezentowania UŚ jako ośrodka uprawnionego do przeprowadzania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego.

