Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Kutza

17.02.2023 - 12:09 aktualizacja 20.02.2023 - 14:02
Redakcja: K.S

16 lutego 2023 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Laureatką trzeciej edycji konkursu została reżyserka teatralna Maja Kleczewska, za działalność artystyczną, którą łączy ze społecznym zaangażowaniem. Na przyznaną nagrodę składają się 50 000 zł oraz statuetka autorstwa Ksawerego Kaliskiego, projektu Erwina Sówki – jest to jedna z ostatnich prac artysty z Grupy Janowskiej.

Dariusz Kortko, dziennikarz i redaktor naczelny katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej” w słowach wygłoszonej laudacji zwrócił uwagę na postać laureatki:

Lewy cudzysłów

Spójrzmy więc na tę kobietę. Ona niewiele mówi, raczej operuje gestem, zapętlonymi tikami, nagłymi zmianami stanów emocjonalnych. Wywołuje drwiące, a nawet gniewne reakcje obserwujących ją ludzi. Czujemy przemoc, która narasta z każdą minutą, głównie wśród najbliższych, w rodzinie(…) Po co Kleczewska nam to robi? A może po to, by jak Orestesa ściganego przez Erynie doprowadzić nas wszystkich przed oblicze Pallas Ateny, aby uwolniła nas od win. Abyśmy mogli zostawić przeszłość z wszystkimi naszymi bagażami, oskarżeniami, podłościami. Aby odstąpiły od nas „Łaskawe”.

Po raz drugi wręczono nagrodę honorową w kategorii Ambasador Śląska. Przyznano ją prof. Jerzemu Buzkowi, premierowi, przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego (2009–2012) za:

Lewy cudzysłów

(…) niestrudzoną pracę przekonywania, że można być równocześnie dobrym obywatelem swojego regionu, kraju i Europy. Za to, że wniósł, w swojej osobie do polityki polskiej i europejskiej zapomniane cnoty wybitnego męża stanu: prawość, uznanie dla pracy i wykształcenia, rzetelność; dbałość, aby myśl poprzedzała słowo; elegancję i uprzejmość oraz bezwarunkowy szacunek dla każdego rozmówcy.

Ryszard Koziołek (fragment)

Pośród nominowanych do nagrody znaleźli się:

• Marta Frej, rysowniczka, ilustratorka, malarka i autorka memów,
  • Maja Ostaszewska, aktorka,
  • Robert Konieczny, architekt,
  • Henryk Waniek, malarz, grafik, pisarz, tłumacz i eseista.

W skład członków kapituły nagrody weszli: Halina Bieda, prof. dr hab. Antoni Cygan, dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ, prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź, dr Jerzy Illg, Aleksandra Klich, Dariusz Kortko, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dr Marcin Krupa, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Niewiadomska, dr Jacek Siebel, Edyta Sytniewska, Iwona Świętochowska-Kutz, Robert Talarczyk (przewodniczący) i Piotr Zaczkowski.

Organizatorami uroczystości są Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Pełne teksty laudacji oraz nagrania wystąpień są dostępne na oficjalnej stronie wydarzenia.

statuetka i certyfikat autentyczności nagrody