Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Realizowane projekty i wydarzenia

„jUŚt transition – Potencjał Uniwersytetu Śląskiego podstawą Sprawiedliwej Transformacji regionu” to projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Celem projektu jest wzmocnienie potencjału Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na rzecz efektywnego wsparcia sprawiedliwej transformacji oraz przyszłych kadr regionu, co zostanie osiągnięte dzięki wdrożeniu działań wpływających na rozwój instytucjonalny uczelni oraz poprzez udzielenie wsparcia indywidualnego osobom stanowiącym społeczność akademicką. Rozwój instytucjonalny obejmuje wzmocnienie potencjału kadrowego oraz infrastrukturalnego Biura Karier, Szkół Doktorskich oraz Wydziałów UŚ powiązanych z procesem zmian z kierunkami zielonej i cyfrowej gospodarki. Wsparcie indywidualne udzielane jest studentom/-tkom, nauczycielom/-lkom akademickim, doktorantom/-tkom oraz przedstawicielom/-lkom otoczenia społeczno-gospodarczego.

„RESTLESS (EmpoweRing univErsity Students Through heaLth EntrepreneurShip TrainingS)” –  projekt ma na celu inspirowanie, szkolenie i wzmacnianie pozycji rynkowej studentów poprzez kształcenie i doskonalenie umiejętności i wiedzy w zakresie przedsiębiorczości, kompetencji cyfrowych i zielonych (ekologicznych). W ramach projektu RESTLESS uczelnie wyższe i MŚP z Polski, Niemiec, Portugalii, Grecji i Cypru opracują program szkoleniowy rozwijający umiejętności i wiedzę w zakresie przedsiębiorczości, technologii cyfrowych i ekologii oraz zwiększający świadomość uczestników w kluczowych obszarach związanych ze zdrowiem. Studenci i absolwenci uczelni, specjalizujący się w medycynie, naukach przyrodniczych, biznesie, inżynierii i ICT, będą mieli okazję dołączyć do programu Health Entrepreneurship Bootcamps i zaprezentować swoje pomysły podczas konferencji końcowej. Instytucja koordynująca: Polska – Uniwersytet Śląski w Katowicach. Partnerzy projektu: Cypr: GrantXpert Consulting, Grecja: JOIST Innovation Park, Niemcy: Institute for Biomedical Informatics, Portugalia: University of Beira Interior.

„Akademia Rozwoju Kariery”

Celem Akademii jest szkolenie się przez studentów i absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w najbardziej pożądanych przez pracodawców obszarach, takich jak m.in.: komunikatywność, umiejętność pracy w grupie, przedsiębiorczość. Akademia odbywa się corocznie od czerwca do września.

„Wolontariat w Punktach Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”

Celem wolontariatu realizowanego we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji jest uzyskanie doświadczenia zawodowego przez studentów i absolwentów prawa, psychologii, pedagogiki, pracy socjalnej, socjologii, doradztwa filozoficznego i coachingu oraz nauk o rodzinie. Nabór do wolontariatu odbywa się corocznie w grudniu/styczniu.

„Mobilne Targi Kariery”

Celem targów są spotkania studentów i absolwentów Uniwersytetu Śląskiego z przedstawicielami czołowych pracodawców w województwie śląskim. Wydarzenia realizowane są na poszczególnych wydziałach Uniwersytetu Śląskiego od 2018 roku.

Dotychczas zrealizowane projekty

„Entrepreneur – Entrepreneurial Preparation for Notable and Engaging Universities”

Projekt zakłada rozwijanie kultury przedsiębiorczości i innowacyjności w uczelni poprzez działania skierowane do środowiska akademickiego – studentów, pracowników naukowych i administracyjnych, takie jak: szkolenia, mentoring, konkursy na startupy, diagnoza aktywności i zasobów uczenia przedsiębiorczości wśród partnerów, analiza biur transferu technologii w celu ich wzmacniania i internacjonalizacji. Projekt przez cały czas trwania obejmie swoim działaniem co najmniej 300 osób na Uniwersytecie Śląskim, w tym 190 studentów oraz 110 pracowników naukowych i administracyjnych. Czas realizacji projektu: lipiec 2022 – czerwiec 2024.

Moduł stażowy w ramach projektu „Jeden Uniwersytet – Wiele Możliwości. Program Zintegrowany”

Celem modułu stażowego była realizacja płatnych staży zgodnych z kierunkiem kształcenia, w wymiarze 120 lub 360 godzin zadań stażowych (przy założeniu minimum 20 godzin tygodniowo). Stażami zostali objęci studenci i studentki kierunków ze wszystkich obszarów kształcenia realizowanych na UŚ, dzięki czemu zostały zniwelowane różnice w dostępie do praktycznych form kształcenia pomiędzy kierunkami ścisłymi i przyrodniczymi a humanistycznymi i społecznymi oraz artystycznymi. Projekt trwał do grudnia 2023 r. i był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

„Studia i co dalej? – zwiększenie konkurencyjności studentów UŚ na rynku pracy”

Celem projektu było podniesienie jakości i rozwój usług świadczonych przez Biuro Karier poprzez wsparcie w okresie trwania projektu studentów i studentek w rozpoczęciu aktywności zawodowej na rynku pracy. Projekt trwał do kwietnia 2021 r. i był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

„CZAS NA STAŻ – granty dla innowatorów społecznych oferujących nowe rozwiązania praktycznej nauki zawodu w przejściu z edukacji do pracy”

Celem projektu było wsparcie procesu przejścia z systemu edukacji do aktywności zawodowej poprzez upowszechnienie rozwiązań wypracowanych przez uczniów szkół zawodowych, studentów, rzemieślników oraz firmy. Projekt trwał od lipca 2016 roku do września 2019 roku i był finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

„TEchnologies for young ENtrepreneurs” (TEEN)

Celem projektu było poznanie sposobów rozpowszechniania kultury przedsiębiorczości i narzędzi IT wspierających przedsiębiorczość wśród osób młodych. Projekt trwał od sierpnia 2013 roku do lipca 2015 roku i był finansowany z Programu Leonardo da Vinci.

„Programowanie kariery – wsparcie młodych osób na rynku pracy”

Celem projektu była aktywizacja zawodowa i podniesienie zdolności do zatrudnienia 60 uczestników projektu, pozostających bez zatrudnienia, poprzez wyposażenie ich w latach 2014-2015 w kwalifikacje i umiejętności odpowiadające zdiagnozowanym potrzebom pracodawców. Projekt trwał od lutego 2014 do kwietnia 2015 roku i był finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

„Development of Career Guidance Aimed at Improving Higher Education in Serbia”

Celem projektu było stworzenie Narodowego Programu i Metodologii Doradztwa Kariery oraz przewodnika dotyczącego planowania kariery „Careers Kit” dla studentów i pracowników naukowych. Projekt trwał od 2011 roku do 2014 roku i był finansowany z Programu Tempus.

„Go to work. Polish young professionals on European labour market”

Celem projektu było wzmocnienie potencjału zawodowego absolwentów kierunków ścisłych Uniwersytetu Śląskiego oraz ułatwienie tymże absolwentom możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego za granicą, podniesienia kompetencji międzykulturowych i językowych, zapoznania się z warunkami pracy w środowisku międzynarodowym. Projekt trwał od 2011 do 2013 roku i był finansowany z Programu Leonardo da Vinci.

„Przedsiębiorczość Akademicka na START”

Celem projektu było podniesienie poziomu kreatywności, transferu wiedzy i postaw przedsiębiorczych wśród studentów uczelni wyższych województwa śląskiego. Projekt trwał od 2011 do 2013 roku i był finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

„Kreator Innowacyjności – Wsparcie Innowacyjnej Przedsiębiorczości Akademickiej”

Celem projektu było promowanie idei przedsiębiorczości w środowisku akademickim oraz wspieranie jego uczestników w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Projekt trwał od 2011 do 2013 roku i był finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

„Program Promocji Przedsiębiorczości w Uczelniach Wyższych w Województwie Śląskim”

Celem projektu było m.in. promowanie kreatywności i przedsiębiorczości wśród studentów oraz pracowników akademickich uczelni wyższych z województwa śląskiego. Projekt trwał od 2009 do 2011 roku i był finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Zrealizowane konkursy

Konkurs „Praktykodawca Roku Województwa Śląskiego”

Celem konkursu było szeroko pojęte promowanie idei organizowania wartościowych praktyk i staży, m.in. poprzez wyłanianie najlepszych praktykodawców w regionie i informowanie o nich studentów. Konkurs był realizowany w latach od 2014 do 2016.

Konkurs na najlepszą strategię marketingową Biura Karier „Zbuduj strategię i zgarnij studia”

Celem konkursu było wyłonienie najlepszej strategii marketingowej Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego. Konkurs odbył się w 2013 roku i był finansowany ze środków Uniwersytetu Śląskiego.

„Konkurs na najlepszą pracę dyplomową poszukującą innowacyjnych rozwiązań”

Celem konkursu było wyłonienie najlepszej pracy dyplomowej (licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej), proponującej innowacyjne rozwiązanie w jednym z wskazanych obszarów tematycznych.  Konkurs odbywał się w latach 2012 i 2013 – i był współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zrealizowane wydarzenia

„Targi Kariery” i „Jobs Spot”

Celem obu wydarzeń były spotkania studentów i absolwentów Uniwersytetu Śląskiego z przedstawicielami czołowych pracodawców w województwie śląskim. Wydarzenia były realizowane w latach 2013-2015, przy czym Targi Kariery odbywały się w marcu, a Jobs Spot w październiku.

Spotkania „Licencjat i co dalej?”

Ich celem było uzyskanie przez absolwentów I stopnia studiów odpowiedzi na wszelkie pytania związane z możliwością zrobienia kariery. Spotkania odbywały się w 2013 roku.

Spotkania „Którędy do pracy?”

Ich celem było stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy specjalistami konkretnych dziedzin i studentami rozważającymi wykonywanie wybranego zawodu w przyszłości. Spotkania odbywały się od 2010 do 2012 roku.

return to top