Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wydarzenia Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 na Rynku!

24.09.2024 - 11:42 aktualizacja 26.09.2024 - 09:31
Redakcja: K.S

W programie uroczystości Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/205 organizowanej przez siedem uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki przewidziano zarówno wydarzenia w siedzibie NOSPR, jak i wydarzenia towarzyszące.

Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 w Klubie Rawa w spinPLACE (Katowice, ul. Bankowa 5, budynek A, IV piętro), gdzie na żywo wysłuchamy „Koncertu życzeń” – wydania specjalnego audycji Radia Nowy Świat, prowadzonej przez Joannę Kołaczkowską oraz prof. Ryszarda Koziołka – JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Będzie to również świetna okazja, by podzielić się swoimi wspomnieniami z akademickich czasów, z kolei uczestniczki i uczestnicy, którzy lata studenckie mają jeszcze przed sobą, będą mogli opowiedzieć o tym, czego spodziewają się podczas studiowania.

Moc atrakcji czeka nas na Rynku w Katowicach, gdzie od godz. 12.00 zapraszamy do odwiedzenia miasteczka naukowego Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Jego formuła nawiązuje do ŚFN on Tour – wyjazdowych pokazów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – a co więcej, będzie ono swoistą zapowiedzią ósmej edycji ŚFN (która czeka nas już w grudniu). Wszyscy zainteresowani, bez względu na wiek, przekonają się, czym zajmują się na co dzień naukowcy, a także jak fascynująca i bliska nam wszystkim jest nauka. Przewidziane są warsztaty i stanowiska pokazowe przygotowane przez naukowców i studentów z Uniwersytetu Śląskiego:

  1. Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy”, które działa na Uniwersytecie Śląskim od 2019 roku oferuje udział w warsztatach komunikacyjnych. Misją tej studenckiej organizacji jest promowanie mediacji postrzeganej, w świetle pozostałych sposobów Alternative Dispute Resolution, jako jednej z najskuteczniejszych metod rozwiązywania sporów na wielu płaszczyznach życia społecznego, jak również podejmowanie działań z zakresu negocjacji w oparciu o zasady w modelu Nonviolent Communication. Członkowie i członkinie koła promują mediacje organizując corocznie warsztaty na Śląskim Festiwalu Nauki, w szkołach czy też zakładach karnych, poruszając tematykę szeroko pojętej konstruktywnej komunikacji.
  2. Studenckie Koło Naukowego Zoologów „Faunatycy” uczestnicy będą mogli zapoznać się z szeroko pojętym światem zoologii. Od małych owadów, po czaszki dużych kręgowców. Zobaczą również mumię kota, odgadną do kogo należały poszczególne czaszki oraz spróbują oznaczyć gatunki owadów przy pomocy specjalnego klucza.
  3. Koło Naukowe „Planeta” to interaktywne stanowisko, które pozwoli w praktyce zobaczyć sprzęt, techniki i procedury stosowane w laboratoriach biotechnologicznych na całym świecie. Podczas trwania aktywności będzie można się dowiedzieć, czym tak naprawdę jest biotechnologia, zapoznać się z budową mikroskopu świetlnego, sprzętem wykorzystywanym w laboratorium oraz szkłem laboratoryjnym. Prowadzący stanowisko studenci przybliżą wszystkim zainteresowanym świat mikroorganizmów oraz roślin w biotechnologicznym ujęciu.

To jednak nie koniec atrakcji na katowickim rynku! W godz. 14.45–15.15 obejrzymy występy uczelnianych zespołów folklorystycznych: Akademickiego Zespołu Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”, Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Każdy z nich zaprezentuje krótki, ok. 10-minutowy repertuar.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Wydarzenie otwarte!

wydarzenie na rynku w katowicach

fot. materiały Uniwersytetu Śląskiego

plakat wydarzenia

return to top