Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dzień Grafika | dr Grzegorz Machnik

27.04.2022 - 07:00 aktualizacja 14.04.2023 - 10:23
Redakcja: magdakorbela
Tagi: grafik, grafika, informatyka, kartka z kalendarza, komputer

27 kwietnia

DZIEŃ GRAFIKA

Save the date with our scientists

Dnia 27 kwietnia obchodzony jest Dzień grafika.

Grafika czy grafiku? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu – grafikowi- razem z drem Grzegorzem Machnikiem.

„Kartka z kalendarza” to cykl artykułów, które powstawały z okazji różnych nietypowych świąt. Autorami prezentowanych materiałów są studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

Czym takim jest grafik?
Wiele osób spotyka się z nim w pracy, w szkole lub na uczelni. Niektórzy nawet na spacerze, a niewielu na randce. Często słyszymy o źle ułożonym grafiku. Przeważnie wiąże się to z godzinami pracy lub zajęć, które ewidentnie ktoś nam źle ułożył na grafiku.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj grafików. Opisuje to ludzi o pewnych szczególnych zdolnościach. Nie piszę tu o zdolnościach paranormalnych, ponieważ graficy najczęściej przypominają normalnych, zwykłych ludzi. Dlatego tak trudno ich rozpoznać.

Czym zajmuje się człowiek grafik?
Wbrew pozorom nie układa on nam, ludziom nie-grafikom, grafiku.
Czy człowiek grafik może być źle ułożony?
Najczęściej udaje normalnego człowieka, więc jego zachowanie jest przeważnie zwyczajne.

Często można jednak zauważyć źle ułożonego grafika przy pracy. Zdradza go jego dziwna pozycja, rzadko wyprostowana. Może mieć przykładowo nogi wyżej od głowy, natomiast ci bardziej doświadczeni potrafią pracować z jedną nogą założoną za głową.

Czym takim więc jest grafika, którą zajmuje się człowiek grafik?
Grafikę można podzielić na rysowanie w tradycyjny sposób, na przykład kredkami oraz grafikę komputerową. W tym drugim przypadku nie ma kredek.

27 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Grafika, a dokładnie obu ich gatunków wspomnianych wcześniej.

Czym zajmuje się grafik komputerowy?
Oprócz tworzenia memów i jedzenia ciasteczek, tworzy różnego rodzaju światy. Nie zawsze są to wewnętrzne światy samego człowieka grafika. Czasem są to światy z książek, które grafik czyta. Smutny grafik może stworzyć wirtualne moskiewskie metro z książki „Metro 2033” lub Mordor z „Władcy Pierścieni”. Wesoły grafik stworzy za to świat Kubusia Puchatka lub Shire również z „Władcy Pierścieni”. Ponieważ pisze teraz o grafiku komputerowym wszystkie te światy są wirtualne – stworzone na komputerze i w nim też istniejące. Możemy je jednak oglądać w filmie lub grze komputerowej.

Świat to jednak dużo pracy, a graficy są przeważnie leniwi. Z tego powodu tworzą mniejsze rzeczy takie jak kamienie, króliki, samochody, a czasem nawet dziewczyny lub chłopaków. Jedynym ograniczeniem dla grafika jest jego umysł.

Grafika to świat wyobraźni i ciekawa praca z wyzwaniami.

Sam jestem człowiekiem grafikiem i sobie to chwalę.

return to top