Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Za nami XVIII edycja Święta Liczby Pi

26.03.2024 - 08:56 aktualizacja 26.03.2024 - 15:10
Redakcja: jp
|tekst: dr hab. Agnieszka Nowak-Brzezińska, prof. UŚ|

W dniach 14-15 marca br, miasta Katowice, Chorzów i Sosnowiec stały się areną intensywnej ekscytacji naukowej podczas XVIII Święta Liczby Pi! To niezwykłe wydarzenie zgromadziło tłumy entuzjastów nauk ścisłych i technicznych!

„Nieskończoność a modelowanie wielowymiarowe w sporcie” – inauguracyjny wykład w wykonaniu dr Grzegorza Mikruta i dr hab. inż. Roberta Rocznioka, prof. AWF z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, ukazał fascynujące zastosowania liczb w sporcie. Nie mogło zabraknąć emocjonującego „Meczu Matematycznego”, gdzie zmagania dwóch drużyn przeniosły uczestników w świat liczb, równań i strategii. To wydarzenie przyciągnęło zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych.

W sercu XVIII Święta Liczby Pi znalazło się wyjątkowa strefa, Kawiarnia Szkocka, która przenosiło nas w magiczną atmosferę matematycznych dyskusji i przyjacielskich spotkań. To niezwykłe miejsce, zainspirowane oryginalną Kawiarnią Szkocką z przedwojennego Lwowa, stało się oazą dla wszystkich miłośników matematyki, ciekawych umysłów i poszukiwaczy nowych doświadczeń. W Kawiarni Szkockiej nie tylko delektowaliśmy się pysznymi przekąskami, ale także wymienialiśmy „Pi-niądze” zdobyte podczas różnych aktywności na niezwykłe smaki i zapachy. To miejsce, gdzie liczby łączą się z przyjemnością, a rozmowy o matematyce nabierają zupełnie nowego wymiaru. Dla chcących poczytać organizatorzy przygotowali specjalne wydanie
π-MACIERZATORA: pimacierzator2024.pdf, w którym możemy poczytać o pełnoletnim Pi i Tygodniu Liczb, o znanych matematyczkach i matematyku oraz  wielbicielach tej niesamowitej liczby.

Wśród konkursów znalazły się także punkty stałe każdej edycji naszego święta tj. Pilionerzy (wzorowany na telewizyjnym formacie drużynowy konkurs matematyczny) a także Pierwszy z 10 (konkurs indywidualny w grupach po 10 osób wzorowany na znanym formacie telewizyjnym). Zorganizowaliśmy także turniej szachowy systemem szwajcarskim pt.πonek” w dwóch kategoriach wiekowych (uczniów szkół podstawowych i średnich) Zostało rozegranych 7 rund z czasem 10 minut na osobę.

Aktywnością cechującą się niezwykłym zainteresowaniem stały się warsztaty z budowy i programowania lego-robotów 3-2-1 shake-it micro:bit. Nie mniej oblegane stały się warsztaty programowania w języku python, jednym z najbardziej popularnych obecnie języków programowania zwłaszcza dla tych, którzy lubią analizować dane i korzystać z wielu przygotowanych do analizy danych i prezentacji wyników pakietów. Jak zawsze we wszystkich trzech lokalizacjach odbyły się fascynujące warsztaty chemiczne, w ramach których uczestnicy mieli szansę zobaczyć, jak nauka ożywa poprzez barwne reakcje, głośne wybuchy i zadziwiające przemiany. Nasze pokazy to nie tylko wyjątkowe doświadczenie edukacyjne, ale także mnóstwo zabawy i emocji. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, pasjonatem nauki, czy po prostu szukasz inspirującego sposobu na spędzenie czasu, nasze pokazy chemiczne zawsze zachwycają, i zawsze uczą.

Żyjemy w czasach wszechotaczającej nas sztucznej inteligencji. Dlatego i w ramach święta liczby Pi chcieliśmy dzielić się z naszymi gośćmi tym, co realizujemy w ramach naszych badań naukowych, w programach kształcenia, a także działalności kół w zakresie sztuki generatywnej. Zaprezentowaliśmy niecodzienną wystawę prac wykładowców i studentów, przedstawiającą fascynujący świat generatywnej sztuki komputerowej, eksplorując granice kreatywności i algorytmów. W świecie fizyki poznaliśmy między innymi nanotechnologię jako jedną z najszybciej rozwijających się w ostatnim czasie dziedzin fizyki.

Nie zapominajmy, że liczby są wszędzie, także w dyscyplinach typowo technicznych jak inżynieria materiałowa czy biomedyczna. Jedną z aktywności, która pokazuje jak ważne jest użycie liczb do realizacji badań naukowych były warsztaty pt. „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga dzięki skanerowi rentgenowskiemu” które pokazały jak dane udostępnione przez skanery rentgenowskie mogą być potem wykorzystane w nauce i przemyśle. Na zakończenie, wykład „Od Kryptografii do Kryptowalut” zapewnił fascynujące spojrzenie na ewolucję informacji i technologii, ciesząc zarówno hobbystów, jak i profesjonalistów z branży IT.

W całym wydarzeniu wzięło udział ponad 1100 uczestników ze szkół całej metropolii śląskiej, nie tylko z miast centralnych dla Uniwersytetu Śląskiego jak Katowice, Chorzów, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza ale także z Żywca, Świętochłowic, Tychów, Jaworzna, Rybnika oraz Sławkowa czy Jastrzębia Zdroju. W tym roku święto liczby Pi było wyjątkowe dlatego, że odbywało się trakcie Tygodnia Liczb, jedenastego z pięćdziesięciu tygodni Europejskiego Miasta Nauki 2024. Chcieliśmy w ten sposób uświetnić liczbę Pi. Organizacja Tygodnia Liczb stała się także bezpośrednim impulsem do zorganizowania Biegu Liczby Pi, który łączył wszystkie pokolenia. Zebraliśmy razem amatorów biegania z profesjonalnymi biegaczami, bo kryterium uczestnictwa było jedynie chęć wspólnej zabawy w liczby. Każdy, adekwatnie do swojej kategorii wiekowej, mógł pokonać swój wyjątkowy dystans będący wielokrotnością liczby Pi, najmłodsi 100*Pi, zaś najstarsi odpowiednio 1000*Pi. Zabawa przyciągnęła niemalże 100*Pi aktywnych uczestników biegu i z pewnością podobną liczbę pozostałej widowni. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal ze specjalnym grawerem z liczbą Pi na pierwszym planie.

Podsumowując, XVIII Święto Liczby Pi było nie tylko czasem edukacji, ale także inspiracji, zabawy i odkryć. To wydarzenie udowodniło, że matematyka może być fascynująca dla każdego, niezależnie od wieku czy dziedziny zainteresowań. Już teraz czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję tego niezwykłego święta!

3
miasta
2
dni
135 wykładów, warsztatów, pokazów, konkursów, i in.
1 300 uczestników
1
bieg Święta Liczby Pi
2 000 centymetrów sześciennych ciekłego azotu
584 354 przebiegniętych kilometrów
1
wydana gazeta Pi-Macierzator

return to top