Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zastosowanie matematyki w robotyce | Kształcenie dla przyszłości

31.05.2022 - 16:12, aktualizacja 01.06.2022 - 09:13
Redakcja: jp

|tekst: Dorota Pawlik-Nurczyńska, nauczyciel I LO w Będzinie|
|zdjęcia: Błażej Olech, uczeń I LO w Będzinie|

W dniu 27 maja 2022 r. grupa młodzieży z I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie w ramach projektu „Kształcenie dla przyszłości” uczestniczyła w zajęciach  z programowania robotów. To świetne połączenie „zabawy” klockami LEGO MINDSTORMS z nauką przedmiotów ścisłych. Dr Jolanta Sobera przedstawiła roboty z serii LEGO, omówiła jak tworzyć oprogramowanie oraz zbudować z klocków LEGO roboty wykonujące określone komendy. Uczniowie zobaczyli, jak dużo zabawy daje, a zarazem jak bardzo złożone jest, programowanie robotów.

Następnie uczniowie wybrali się do przynależącego do Uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, w skrócie „CINiBA”, po którym zostali dokładnie oprowadzeni. Zwiedzili główne miejsca biblioteki oraz zamknięte dla większości archiwa, w których trzyma się ponad milion książek różnego pochodzenia i różnych gatunków. Zobaczyli też wiele zaskakujących mechanizmów, takich jak maszyna do wypożyczania książek, która diametralnie przyśpiesza ten proces, czy też taka, która służy do ich szybkiego i łatwego zwrotu. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć, z przyjaznej atmosfery i serdeczności, z jaką zostali przyjęci.

Z zaciekawieniem czekają na kolejne zajęcia, ale to już po wakacjach.

dr Joanna Sobera

dr Jolanta Sobera – nauczyciel akademicki na kierunkach m.in. matematyka i informatyka stosowana. Kierownik Kwalifikacyjnych studiów podyplomowych przygotowujących czynnych zawodowo nauczycieli do nauczania informatyki.

 

return to top