„Dziennik Gazeta Prawna” organizuje VIII edycję konkursu pn. „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”, w którym biorą udział uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN. Konkurs obejmuje innowacyjne rozwiązania zgłoszone do Urzędu Patentowego RP w 2017 i 2018 roku. Wynalazki nominowane przez redakcję do nagrody głównej zostaną opisane w specjalnym cyklu „Dziennika Gazety Prawnej”. W artykułach prezentowane będzie przede wszystkim ich praktyczne zastosowania i możliwości wykorzystania w gospodarce oraz produkcji.
Do konkursu zgłoszone zostały dwa wynalazki, których współautorami są naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Pierwszy z nich to ciśnieniowa metoda wolnorodnikowej polimeryzacji N-winylopirolidonu, opracowana przez zespół w składzie: prof. dr hab. Marian Paluch, dr hab. Kamil Kamiński, prof. UŚ, dr hab. Magdalena Tarnacka, prof. UŚ, dr inż. Paulina Maksym oraz dr inż. Andrzej Dzienia. Przedmiotem wynalazku jest wysokociśnieniowy sposób otrzymywania poli(1-winylo-2-pirolidonu) – PVP, który pozwala produkować ważny dla przemysłu i zastosowań laboratoryjnych polimer syntetyczny z wykorzystaniem polimeryzacji wolnorodnikowej. PVP to polimer rozpuszczalny w roztworach wodnych, odznaczający się bardzo niską toksycznością. Znajduje zastosowanie w przemyśle medycznym i farmaceutycznym jako składnik środków farmaceutycznych oraz substancja wypełniająca lub wiążąca, jak również w branży kosmetycznej i spożywczej – jako środek do filtrowania, klarowania napojów (soków, piwa, wina), kluczowy składnik produktów do stylizacji włosów oraz dodatek do detergentów absorbujący zanieczyszczenia. Rozwiązanie to zostało nagrodzone złotymi medalami podczas 14. edycji Międzynarodowej Wystawy Wynalazków „IWIS 2020” oraz International Invention and Design Competition – 2020 IIDC Hong Kong.
Drugi ze zgłoszonych wynalazków to sposób regeneracji katalizatorów SCR w pełni lub w części zdezaktywowanych oraz sposób utylizacji zużytych w trakcie regeneracji roztworów oczyszczających. Rozwiązanie, objęte ochroną patentową, zostało opracowane przez zespół naukowców w składzie: dr Maciej Kapkowski, dr Tomasz Siudyga, prof. dr hab. inż. Jarosław Polański i dr inż. Anna Niemczyk-Wojdyła. Emisja szkodliwych gazów do atmosfery, w tym tzw. mieszanin NOx, wpływa na jakość powietrza. Toksyczność tych związków powoduje pojawianie się kolejnych regulacji prawnych w zakresie norm emisji NOx i wymuszanie na producentach podnoszenie standardu technologicznego instalacji rozkładu tlenków azotu. Naukowcy z UŚ udoskonalili jedną z najlepszych znanych metod dekompozycji NOx, jaką jest selektywna redukcja katalityczna (SCR). O rozwiązaniu można przeczytać na stronie: us.edu.pl/patent-dzieki-ktoremu-bedziemy-oddychac-czystszym-powietrzem.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się 24 czerwca 2021 roku o godz. 11.00.