Wyprawa naukowa dr Anny Watoły do Tanzanii

28.09.2016 - 09:20 aktualizacja 05.11.2019 - 11:19
Redakcja: admin

10 września 2016 roku dr Anna Watoła z Katedry Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Pedagogiki Mediów UŚ rozpoczęła kolejną naukową wyprawę do Afryki, gdzie od kilku lat prowadzi badania związane z edukacją wśród dzieci z ludu Masajów. Od 2012 roku badania realizowane były wśród Masajów w Kenii, tym razem w Tanzanii. Kenia i Tanzania to kraje, w których obszar edukacji daje ogromne możliwości wdrażania odpowiednio wyselekcjonowanych europejskich metod i form nauczania dzieci. Zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnej to jedna z metod, która przynosi szybkie i efektywne rezultaty. Dzięki podjętym badaniom udało się wyposażyć placówki szkolne w odpowiedni sprzęt komputerowy oraz edukacyjne programy komputerowe. Podjęto także realizację cyklu szkoleń dla tamtejszych nauczycieli.

W trakcie wizyty oprócz realizacji kolejnego cyklu badań dr Anna Watoła podjęła próbę zdobycia góry Kilimandżaro, która jest najwyższą górą Afryki (szczyt Uhuru na wulkanie Kibo 5895 m). Po pięciodniowej wspinaczce w towarzystwie masajskich porterów szczyt został zdobyty 16 września o godzinie 8.07.

Zdjęcie dr Anny Watoły z pobytu w Talzanii    Zdjęcie dr Anny Watoły z pobytu w Talzanii