Zagłosuj na Wydarzenie Historyczne Roku 2023

12.06.2024 - 12:30 aktualizacja 12.06.2024 - 12:49
Redakcja: JW

Edukatorium Historyczno-Społeczne oraz film pt. „Wojciech Korfanty – Syn Ziemi Śląskiej” zostały nominowane w II etapie plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023 w kategorii edukacja, organizowanym przez Muzeum Historii Polski.

Głosowanie odbywa się na stronie internetowej Muzeum Historii Polski i potrwa do 31 lipca 2024 r. Łącznie można oddać trzy głosy – jeden głos na jeden projekt w każdej kategorii.

Edukatorium historyczno-społeczne

To inicjatywa współorganizowana przez Uniwersytet Otwarty UŚ, miasto Katowice oraz UNICEF. Celem projektu jest podniesienie jakości nauczania przedmiotów historii, historii i teraźniejszości oraz wiedzy o społeczeństwie w katowickich szkołach. Eksperci z różnych ośrodków akademickich w kraju przygotowali 24 pakiety edukacyjne (scenariusze + karty pracy), które były testowane przez grupę 25 nauczycieli. Przedsięwzięcie miało na celu m.in. zwiększenie świadomości uczniów na temat stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą.

Obrazek wyrózniajacy Wydarzenia Historeycznego roku

Film „Wojciech Korfanty – Syn Ziemi Śląskiej”

W związku z ustanowieniem roku 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego Muzeum Powstań Śląskich podjęło szereg działań promujących tę postać. Jednym z nich była realizacja filmu „Wojciech Korfanty – Syn Ziemi Śląskiej”. Za scenariusz i reżyserię odpowiadali: dr Maciej Marmola – pracownik Wydziału Nauk Społecznych UŚ, popularyzator historii powstań śląskich oraz Kamil Niesłony – dziennikarz, scenarzysta, reżyser, operator obrazu i montażysta. Film przedstawia najważniejsze wydarzenia z życia Wojciecha Korfantego w kontekście działań zmierzających do powrotu Górnego Śląska do Polski.