Zespół „Camerata Silesia” nominowany do Fryderyków 2022

05.04.2022 - 09:34 aktualizacja 06.04.2022 - 09:58
Redakcja: K.S

Dyskografia Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” obfituje w liczne nagrania doceniane przez melomanów za wykonawczą perfekcję artystyczną i pietyzm muzyczny. Dyrektorem muzycznym i dyrygentem chóru jest prof. dr hab. Anna Szostak-Mryczek z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

24 marca 2022 roku ogłoszono nominacje do kolejnej edycji Fryderyków. W kategorii album roku – muzyka chóralna nominowano płytę „Words of Mystery. Music for Choir and Cello” nagraną przez katowicki chór wspólnie z wybitnym wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem. Ukazała się ona na początku 2021 roku.

Wyróżniona nominacją płyta „Words of Mystery…” nie jest najnowszą płytą zespołu. Na początku 2022 roku chór wydał album z pieśniami ludowymi w opracowaniu Henryka Mikołaja Góreckiego – „Górecki: Folk Songs”. Choć utwory te nie należą do najbardziej znanych w dorobku śląskiego kompozytora, to zajmują w nim szczególne miejsce.

„Camerata Silesia” to czołowa kameralna grupa śpiewacza w Polsce, powstała w 1990 roku. Zespół ceniony jest szczególnie za wykonania muzyki współczesnej, a także interpretacje muzyki dawnej. Swoimi wykonaniami promuje Polskę, w tym Miasto Katowice podczas występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji. W 2020 roku zespół otrzymał Fryderyka za album „Camerata Silesia sings silesian composers vol. 1”, natomiast w 2021 roku został doceniony za płytę „Przez łzy” z utworami Romana Padlewskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej.

gryf skrzypiec, domena: pexels.com