Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zimowa Szkoła Protokołu Dyplomatycznego i Etykiety

09.02.2024 - 11:03 aktualizacja 22.05.2024 - 11:01
Redakcja: OO

Od 28 lutego do 2 marca 2023 roku w Katowicach odbywała się Zimowa Szkoła Protokołu Dyplomatycznego i Etykiety. Uczestniczyli w niej studenci i studentki kierunku międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji (prowadzonego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach) oraz kierunku stosunki międzynarodowe i dyplomacja (prowadzonego na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie).

Cykl zajęć zainicjowały spotkania zdalne z wykładowcami. Pierwszego dnia pobytu w stolicy województwa śląskiego studenci wysłuchali wykładów ekspertów z Litwy i Włoch. Prof. Šarūnas Liekis z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie przedstawił problematykę największych wyzwań geopolitycznych na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Natomiast prof. Federico Donelli z Uniwersytetu w Trieście omówił problem w kontekście granicy południowej. Część inauguracyjną zwieńczył wykład ambasadora Artura Harazima, zastępcy dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, poświęconego Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych. W popołudniowej części pod kierunkiem ambasadora Artura Harazima studenci rozpoczęli warsztaty z zakresu etykiety i protokołu dyplomatycznego.

Dzień drugi upłynął na intensywnej pracy warsztatowej, poświęconej takim zagadnieniom, jak przygotowywanie oficjalnych zaproszeń i przyjęć, zasada precedencji, etykieta stroju i stołu w relacjach dyplomatycznych oraz zasady protokołu flagowego. Pod koniec dnia nabytą wiedzę i umiejętności studenci i studentki mogli wypróbować w praktyce, podczas uroczystej kolacji z polskim dyplomatą oraz zaproszonymi wykładowcami.

Trzeci dzień zimowej szkoły był poświęcony problematyce komunikacji międzykulturowej oraz poznaniu regionu. W godzinach dopołudniowych studenci odbyli zajęcia praktyczne pod kierunkiem dr. Pawła Zakrajewskiego (dyrektora kierunku filologia angielska), zatytułowane Diplomatic conversation skills: International Negotiation. Drugą część bloku komunikacyjnego – zatytułowaną Cross-cultural Communication – poprowadziła dr hab. Iwona Dronia, prof. UŚ. Po południu studenci i studentki odbyli wizytę studyjną w historycznym gmachu Sejmu Śląskiego, pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Myśliwiec, prof. UŚ.

grupa studentów

fot. Matylda Klos

studenci podczas kolacji z ambasadorem

fot. archiwum prywatne prof. M. Myśliwiec

zdjęcie pamiątkowe grupy studentów i wykładowców

fot. Matylda Klos

Tegoroczna edycja wydarzenia była możliwa dzięki projektowi „Stronger Together – partnerstwa strategiczne Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach sieci Transform4Europe”. Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Partnerstwa Strategiczne.

Logo Narodowej Agencji wymiany Akademickiej

studenci w gmachu Sejmu Śląskiego

fot. archiwum prywatne prof. M. Myśliwiec

return to top