Od 28 lutego do 2 marca 2023 roku w Katowicach odbywała się Zimowa Szkoła Protokołu Dyplomatycznego i Etykiety. Uczestniczyli w niej studenci i studentki kierunku międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji (prowadzonego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach) oraz kierunku stosunki międzynarodowe i dyplomacja (prowadzonego na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie).
Cykl zajęć zainicjowały spotkania zdalne z wykładowcami. Pierwszego dnia pobytu w stolicy województwa śląskiego studenci wysłuchali wykładów ekspertów z Litwy i Włoch. Prof. Šarūnas Liekis z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie przedstawił problematykę największych wyzwań geopolitycznych na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Natomiast prof. Federico Donelli z Uniwersytetu w Trieście omówił problem w kontekście granicy południowej. Część inauguracyjną zwieńczył wykład ambasadora Artura Harazima, zastępcy dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, poświęconego Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych. W popołudniowej części pod kierunkiem ambasadora Artura Harazima studenci rozpoczęli warsztaty z zakresu etykiety i protokołu dyplomatycznego.
Dzień drugi upłynął na intensywnej pracy warsztatowej, poświęconej takim zagadnieniom, jak przygotowywanie oficjalnych zaproszeń i przyjęć, zasada precedencji, etykieta stroju i stołu w relacjach dyplomatycznych oraz zasady protokołu flagowego. Pod koniec dnia nabytą wiedzę i umiejętności studenci i studentki mogli wypróbować w praktyce, podczas uroczystej kolacji z polskim dyplomatą oraz zaproszonymi wykładowcami.
Trzeci dzień zimowej szkoły był poświęcony problematyce komunikacji międzykulturowej oraz poznaniu regionu. W godzinach dopołudniowych studenci odbyli zajęcia praktyczne pod kierunkiem dr. Pawła Zakrajewskiego (dyrektora kierunku filologia angielska), zatytułowane Diplomatic conversation skills: International Negotiation. Drugą część bloku komunikacyjnego – zatytułowaną Cross-cultural Communication – poprowadziła dr hab. Iwona Dronia, prof. UŚ. Po południu studenci i studentki odbyli wizytę studyjną w historycznym gmachu Sejmu Śląskiego, pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Myśliwiec, prof. UŚ.
fot. Matylda Klos
fot. archiwum prywatne prof. M. Myśliwiec
fot. Matylda Klos
Tegoroczna edycja wydarzenia była możliwa dzięki projektowi „Stronger Together – partnerstwa strategiczne Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach sieci Transform4Europe”. Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Partnerstwa Strategiczne.
fot. archiwum prywatne prof. M. Myśliwiec