Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zmarł dr Tadeusz Sierny

29.11.2022 - 14:57 aktualizacja 29.11.2022 - 14:57
Redakcja: AJS

Z bólem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. Tadeusza Siernego – wieloletniego prezesa zarządu Wydawnictwa Naukowego „Śląsk”, redaktora naczelnego Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Śląsk”, a także prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego.

Tadeusz Sierny był znanym miłośnikiem i propagatorem naszego regionu. Związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach od czasów studiów. Absolwent filologii polskiej i doktor nauk humanistycznych. Pracę doktorską obronił w 2000 roku na Wydziale Nauk Społecznych (promotor prof. Janusz Czerny).

Utrzymywał stałe kontakty z macierzystą uczelnią. Prowadził zajęcia w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Był opiekunem prac licencjackich i magisterskich z zakresu organizacji produkcji, marketingu, ekonomii i rynku sztuki oraz kultury.

Autor licznych artykułów, współredaktor cyklu publikacji „Światy poetyckie…” (od 2014 do 2019 roku), a także współautor publikacji „Czeska i słowacka literatura piękna w Polsce w latach 1945–1980. Dzieje recepcji i bibliografia”.

Znicz (czarno-białe zdjęcie)/candle (black and white photo)
Znicz. Fot. unsplash

return to top