Amerykański psycholog, profesor Philip Zimbardo, zmarł w wieku 91 lat w San Francisco. Był popularyzatorem wiedzy psychologicznej, badaczem, autorem licznych publikacji, prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zimbardo stał się publiczną twarzą psychologii m.in. jako gospodarz i współtwórca serialu telewizyjnego “Discovering Psychology” oraz jako autor wielu wydań podręcznika “Psychologia i życie”. W ostatnich latach aktywnego życia poświęcił się programowi promowania bohaterstwa dnia codziennego. Założył organizację non-profit “Heroic Imagination Project”, która organizuje programy edukacyjne na całym świecie.
Uniwersytet Śląski odwiedził po raz pierwszy w grudniu 2012 roku. Wówczas i w kolejnych latach spotykał się ze studentami, doktorantami i pracownikami UŚ m.in. wygłaszając kilka wykładów. Podczas swojej pierwszej wizyty w Katowicach został zaproszony przez pracowników Instytutu Psychologii UŚ do katowickiej dzielnicy Nikiszowiec na spotkanie z członkami Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych. W czerwcu 2013 roku uroczyście podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia centrum młodzieżowego pod patronatem prof. Zimbardo. Jego sygnatariuszami byli przedstawiciele Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych, młodzieży z dzielnicy, władz Miasta Katowice i Uniwersytetu Śląskiego, a także sam prof. Philip Zimbardo. Po przygotowaniach do utworzenia Centrum Zimbardo, w których brali udział również pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego, zostało ono uroczyście otwarte w kwietniu 2014 roku. Więcej informacji o historii powstania Centrum Zimbardo można przeczytać w artykule „Gazety Uniwersyteckiej”: „Społeczny nawyk bohaterstwa” oraz w wywiadzie z profesorem Zimbardo “Psycholog w ogrodzie dobra i zła”.
W opublikowanym przez rodzinę profesora oświadczeniu możemy przeczytać, że “poświęcił swoje życie na wykorzystywanie psychologii do poprawy życia ludzi i uczynienia świata lepszym miejscem. Jego sześćdziesiąt lat pracy — badań, nauczania, pisania i produkcji materiałów edukacyjnych — zostało przetłumaczonych i udostępnionych na całym świecie. Wiemy, że będzie nam go bardzo brakowało, a tak wiele z nasion, które zasiał, będzie nadal rosło”.
Oficjalny nekrolog opublikowano na stronie Legacy.com, gdzie rodzina zaprasza osoby, które znały profesora lub były poruszone jego twórczością, do podzielenia się wspomnieniami.
fot. Unsplash