CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) z siedzibą w Genewie to jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowo-badawczych na świecie – wizytówka europejskiej nauki. W ciągu prawie siedemdziesięciu lat jego istnienia kilka pokoleń znakomitych fizyków z całego świata (w tym wielu noblistów) prowadziło tam swoje badania naukowe skoncentrowane na jednym celu – odkrywaniu istoty Wszechświata.
W prace europejskiej organizacji zaangażowane są obecnie 23 państwa, w tym Polska. Badania obejmują przede wszystkim projekty dotyczące cząstek elementarnych oraz fizycznych oddziaływań podstawowych. Warto dodać, że to właśnie w CERN-ie 4 lipca 2012 roku potwierdzono istnienie bozonu Higgsa, zwanego „Świętym Graalem” fizyków. Zarejestrowanie przez akcelerator LHC tzw. boskiej cząstki jest uznawane za ostatni wielki przełom w badaniach nad Modelem Standardowym.
Nasz kraj uzyskał członkostwo w CERN-ie 1 lipca 1991 roku. W związku z tym rozpoczynamy obchody 30-lecia współpracy polskiej nauki z Europejską Organizacją Badań Jądrowych. W przygotowanie ogólnokrajowych obchodów jubileuszu włączyło się wiele ośrodków naukowych, w tym Uniwersytet Śląski w Katowicach, a także: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
UŚ30CERN
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach od samego początku aktywnie włączali się w realizację projektów badawczych oraz eksperymentów o światowym znaczeniu. O tym, jak na przestrzeni ostatnich lat wyglądała współpraca naszej uczelni z CERN-em, można przeczytać na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: pl30cern.us.edu.pl. Część udostępnionych tam materiałów obejmuje wspomnienia pracowników, studentów i doktorantów UŚ z pobytu w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Ich relacje zostały opublikowane w ramach cyklu „CERN | Moja historia”.
Zachęcamy również do wysłuchania trzech krótkich wykładów i przeczytania wywiadu – przygotowanych specjalnie na tę okazję przez liderów zespołów biorących udział w projektach i eksperymentach badawczych w CERN-ie: prof. dr. hab. Jana Kisiela, dr. hab. Seweryna Kowalskiego, prof. UŚ, prof. dr. hab. Janusza Gluzę oraz dr. Jerzego Jarosza, prof. UŚ z Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego UŚ. Materiały te zostaną udostępnione w pierwszej połowie lipca.
fot. Julien Marius Ordan | CERN-PHOTO-201707-179 | cds.cern.ch