INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ
POWRÓT DO MOBILNOŚCI
Cykl „Powrót do mobilności”
to relacje z wypraw badawczych
laureatów konkursu „Mobilność kadry”
dr Karol Małota
Relacja z pobytu na stażu naukowym w Atlancie
Wizyta w laboratorium dr Dorothy Lerit (Lerit Lab) na Uniwersytecie Emory’ego w Atlancie była niezwykle cennym doświadczeniem. Miałem okazję poznać i nauczyć się wielu nowoczesnych metod badawczych. Jako główną umiejętność mogę wymienić organizację oraz pracę w laboratorium wykorzystującym gatunek modelowy, jakim jest popularna muszka owocówka, czyli D. melanogaster. Codzienna praca z hodowlą, rozpoznawanie różnych fenotypów much, segregacje płci itp. dały mi niezbędne doświadczenie i pozwoliły rozpocząć badania na tym modelowym gatunku również na Uniwersytecie Śląskim.
Dodatkowo mogłem nauczyć się pracy z sondami RNA oraz jak przeprowadzać reakcje smFISH. Dowiedziałem się, w jaki sposób projektować sondy RNA, jak odpowiednio przygotowywać odczynniki do reakcji oraz, co najważniejsze, jak przeprowadzać reakcje smFISH na całych zarodkach much. Zaznajomiłem się również z procesem przeprowadzania reakcji western blot w celu wykrycia specyficznych białek. Dr Lerit nauczyła mnie, jak prawidłowo interpretować wyniki reakcji western blot oraz udzieliła mi wielu wskazówek praktycznych, które znacznie poprawiły moją praktykę laboratoryjną.
Podczas wizyty w laboratorium dr Lerit miałam także okazję udoskonalić swoje umiejętności językowe oraz zetknąć się z innego rodzaju podejściem do pracy laboratoryjnej.
Podsumowując: trzy miesiące spędzone na Uniwersytecie Emory’ego pozwoliły mi nie tylko wzbogacić wiedzę naukową, lecz także umożliwiły mi naukę języka oraz zdobycie cennych kontaktów naukowych.