Szanowni Państwo,
najbliższe tygodnie będą dla nas bardzo trudne, jako dla obywateli demokratycznego świata, którzy obserwujemy bezsensowne i destrukcyjne akty agresji, jakie rząd Federacji Rosyjskiej podejmuje wobec państwa ukraińskiego i obywateli Ukrainy. Tocząca się tam wojna dotyka szczególnie tych z nas, którzy pochodzą z krajów zaangażowanych w konflikt, ale również tych, którzy są zawodowo lub osobiście związani z regionem, jego kulturami, językami, a nade wszystko z ludźmi.
Proszę Was o zwrócenie baczniejszej uwagi na studentów z Ukrainy, zwłaszcza studentów 1. roku. Są wśród nich ludzie bardzo młodzi, często jeszcze nieletni. Okażmy im szczególną życzliwość i pomoc. Miejmy na uwadze także tych, którzy musieli pozostać w Ukrainie. Proszę, włączajcie ich w proces dydaktyczny, prowadząc zajęcia hybrydowo czy też wysyłając materiały z zajęć na skrzynki mailowe osób nieobecnych. To bardzo ważne, aby studenci, którzy pozostali w Ukrainie wiedzieli, że po wojnie będą mogli wrócić na Uniwersytet Śląski oraz, że pamiętamy o nich i pracujemy z nimi bez przerwy.
Choć największy dramat dotyka studentów, doktorantów i pracowników z Ukrainy, nie zapominajmy też o członkach naszej wspólnoty z Federacji Rosyjskiej, z Białorusi i innych krajów. Każdego dotyka szok ostatnich dni.
Zachęcam Was do zapoznania się ze stroną: Solidarni z Ukrainą / Cолідарні з Україною oraz załączonym Pakietem informacji dla społeczności UŚ na temat pierwszej pomocy dla Ukrainy. Materiał ten został przesłany wszystkim studentom i doktorantom. Sądzę, że znajomość zawartych w nim szczegółów będzie dla Państwa w najbliższych dniach szczególnie użyteczna. Zachęcam również do uczestnictwa w szkoleniu z zakresu cyberbezpieczeńtwa, które odbędzie się 1 marca o g. 17.00 online. Szczegóły na stronie: us.edu.pl/event/szkolenie-z-zakresu-cyberbezpieczenstwa.
prof. dr hab. Ryszard Koziołek
Rektor Uniwersytetu Śląskiego
Wszystkie informacje dotyczące działań wspierających Ukrainę oraz pomocy uchodźcom znajdują się na stronie: us.edu.pl/ukraina.