Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

ŚFN on Tour w Parku Śląskim w Chorzowie

16.09.2022 - 09:26, aktualizacja 16.09.2022 - 11:20
Redakcja: OO
Tagi: Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

W niedzielę 18 września 2022 roku podczas Dnia Innowacji Erasmus+ połączonego z piknikiem rodzinnym w Parku Śląskim w Chorzowie dostępne będzie stanowisko Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach i pokazach naukowych, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, przygotowanych przez:

Koło naukowe „Przyrodnicy z planety”

Tajemnice mikro-świata – techniki mikroskopii świetlnej
Stanowisko pokazowe przedstawi zagadnienia mikroskopii świetlnej oraz preparatyki mikroskopowej. Poruszymy tematy związane z mikrobiologią, botaniką, zoologią i anatomią. Goście będą mogli obserwować pod mikroskopem wybrane przez siebie preparaty trwałe – anatomia człowieka, zoologia, botanika, mikrobiologia. Na naszym stanowisku pokazowym przygotujemy również preparaty świeże, zaobserwujemy, co kryje się w kropli wody oraz wewnątrz komórek roślinnych i zwierzęcych. Przybliżymy odwiedzającym proces przygotowywania preparatu mikroskopowego oraz barwienie zarówno przyżyciowe, jak i obiektów utrwalonych. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z mikroskopią świetlną również od strony technicznej, pokażemy, jak działa mikroskop i z jakich elementów się składa.

Koło naukowe „Faunatycy”

Odwiedzający będą mogli zapoznać się z różnymi aspektami świata zwierząt. Będzie to okazja do spróbowania swoich sił w odgadywaniu, do kogo należały kiedyś zebrane przez nas czaszki, kim są zebrane przez nas zarówno martwe, jak i żywe owady – z tymi ostatnimi będzie się można nawet spróbować zaprzyjaźnić. Oprócz tego, jeśli ktoś zechce spróbować swoich sił w części artystycznej, może również złożyć swojego nowego papierowego przyjaciela techniką origami.

Instytut Inżynierii Materiałowej UŚ

Pokazy przybliżą uczestnikom informacje dotyczące odnawialnych źródeł energii w postaci fotowoltaiki, energii wiatrowej czy energetyki wodorowej. Zaprezentowane zostanie zastosowanie wodoru jako alternatywa dla tradycyjnego paliwa. Koncepcja samochodu napędzanego wodorem oparta jest o zastosowanie ogniwa paliwowego z polimerową membraną do wymiany protonów, które posiada możliwość pracy jako elektrolizer wykorzystujący energię słoneczną do rozszczepienia wody na gazowy wodór i tlen lub jako ogniwo paliwowe używające zmagazynowany wodór do zasilania silnika elektrycznego i przemieszczania się samochodu. Pokaz ma na celu prezentację budowy i zasady działania samochodów opartych o działanie ogniwa paliwowego, a także zapoznanie słuchaczy z zachodzącymi procesami, takimi jak: elektroliza wody, zasilanie za pomocą energii słonecznej i wodorowej, energia i konwersja energii czy wydajność energetyczna, a także zapoznanie z podstawowymi zasadami dotyczącymi projektowania nowych materiałów dla potrzeb wysokowydajnych ogniw paliwowych i energetyki wodorowej ze szczególnym uwzględnieniem nanomateriałów. Dodatkowo zaprezentowane zostaną elementy przybliżające młodemu pokoleniu naukę w formie cieczy nienewtonowskiej, ekocukrowych potworów czy generowania energii z ziemniaków.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu w Parku Śląskim można znaleźć na Facebooku.

return to top