10 ciekawostek o Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024

19.10.2023 - 12:17 aktualizacja 08.11.2023 - 15:31
Redakcja: wc-a

Katowicki Spodek a w tle wieżowce

Katowicki Spodek | fot. Przemysław Borsuk

| Julia Galas |

Już w grudniu rozpoczniemy obchody związane z nadaniem Katowicom zaszczytnego tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Przygotowaliśmy dla was 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego wydarzenia, dzięki którym dowiecie się więcej na jego temat.

Czy wiesz, że…

1

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Prestiżowe wyróżnienie ma na celu pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę nauki w poszczególnych miastach europejskich, a także ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego oraz wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, pobudzanie zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń i rozwoju europejskich badań.

2

Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tytułem EMN. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 22 grudnia 2021 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) nastąpiło ogłoszenie przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 oraz podpisanie umowy konsorcjum organizatorów EMNK 2024.

3

W czerwcu 2024 roku w Katowicach odbędzie się EuroScience Open Forum 2024. Konferencja ESOF jest organizowana od 2004 roku. Gospodarzem każdej edycji zostaje miasto, któremu nadano tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Do tej pory otrzymały go: Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza, Triest i Lejda.

4

Organizatorem obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 jest Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki, w którego skład wchodzą: Uniwersytet Śląski (lider), Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, a także Miasto Katowice, Województwo Śląskie oraz Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska.

5

Sukces poprzednich edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE miał ogromne znaczenie dla przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Sześć odsłon jednego z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie odwiedziło do tej pory 555 tys. odbiorców, 7174 wystawców oraz 279 gości specjalnych.

6

Tegoroczny Śląski Festiwal Nauki KATOWICE będzie jednocześnie weekendem otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Już 9 grudnia – pierwszego dnia Festiwalu – w katowickim Spodku odbędzie się wyjątkowe naukowo-artystyczne widowisko Katopolis, w którym wezmą udział naukowcy, muzycy i artyści z uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba producent muzyczny oraz gwiazda polskiego hip-hopu Miuosh, warstwę liryczną opracuje Zbigniew Rokita – znakomity pisarz, laureat Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, a to wszystko w reżyserii dr. Jana Matuszyńskiego – twórcy m.in. filmów „Ostatnia rodzina” (2016) i „Żeby nie było śladów” (2021) oraz Mateusza Znanieckiego – reżysera filmowego i aktora, związanego z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

7

Obchodom Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie towarzyszyć hasło „Nauka da nam przyszłość”.

8

Najważniejszym celem EMNK 2024 jest wsparcie oraz kontynuowanie działań trwającej od dawna transformacji regionu poprzez naukę, zapewnienie mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy oraz uczynienie z niej podstawowego instrumentu dialogu obywatelskiego.

9

Całoroczny program Europejskiego Miasta Nauki KATOWICE 2024 powstanie wokół 50 tygodni EMNK 2024, z których każdy będzie koncentrować się na temacie poświęconym ważnemu problemowi polskiej i światowej nauki, o znaczącym wpływie na nasze życie. Uczestnicy będą mogli spotkać się z wybitnymi ekspertami w danej dziedzinie, a ponadto sami mieszkańcy otrzymają możliwość przyłączenia się do rozwijania wiedzy, m.in. w ramach aktywności w nurcie citizen science.

10

Program 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie opierał się na sześciu ścieżkach tematycznych Europejskiego Miasta Nauki 2024: klimat i środowisko; zdrowie i jakość życia; przemysły przyszłości; innowacje społeczne; dziedzictwo przemysłowe i kulturowe; kreacja i krytyka.