Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

List stu kobiet

01.02.2024 - 23:12 aktualizacja 07.02.2024 - 15:24
Redakcja: wc-a

Kobiety od zawsze były twórczo obecne w nauce i sztuce, choć proces odzyskiwania wiedzy o ich wkładzie w historię ludzkiej myśli wciąż trwa. Z równą uwagą należy dostrzegać dokonania kobiet we współczesnym życiu naukowym, artystycznym i publicznym. Badaczki, naukowczynie, ekspertki, artystki, działaczki angażują się we wszystkich dziedzinach naukowych i we wszystkich obszarach życia społecznego.

W Konsorcjum Akademickim – Katowice Miasto Nauki chcemy stwarzać wszystkim osobom równe szanse i z uwagą wsłuchujemy się w głosy tych, którzy zwracają uwagę na ważne kwestie naukowe i społeczne. Z tego powodu publikujemy list podkreślający rolę kobiet w śląskiej przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem sfery akademickiej i społecznej. Zależy nam, by wspierać dążenia kobiet do zwiększania ich obecności i widzialności w nauce, sztuce oraz w pozostałych obszarach życia społecznego.

Na końcu listu znajduje się odesłanie do wspomnianej przez autorki listy kobiet, które zadeklarowały wolę udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez członków Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Jako ekspertki mogą one zasilić grono prelegentów bądź organizatorów wydarzeń odbywających się m.in. w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE lub podczas obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024. Aby zawarta w liście idea mogła być wdrażana w ramach działań Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, przekazaliśmy go kuratorkom i kuratorom oraz producentkom i producentom 50 Tygodni w Mieście Nauki i innych pasm programowych.

Autorkom listu dziękujemy za ten ważny głos. Doceniamy Wasze pracę i zaangażowanie. Liczymy na współpracę! Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z listą i korzystania z wiedzy kobiet-ekspertek.

Stalówka pióra widoczna na zapisanym papierze/fountain pen on paper with a text written on it

Digital Content Writers India | Unsplash

Katowice, 14.11.23

JM Rektor

prof. dr hab. Ryszard Koziołek

 

 

Szanowny Panie,

w Katowicach i województwie śląskim kobiety rzadziej zapraszane są do udziału w dyskusjach publicznych a ich działalność jest mniej widoczna.

Nas, kobiet, jest mniej na debatach, wykładach, wydarzeniach kulturalnych i naukowych. Przykładów jest mnóstwo. Można zacząć od analizy stanowisk w instytucjach publicznych, przeglądu Panteonu Górnośląskiego czy przyjrzenia się organizacji paneli na Europejskim Kongresie Gospodarczym, a także widowisku na otwarcie Europejskiej Stolicy Nauki 2024.

Celem naszego listu nie jest w tej chwili szczegółowa diagnoza tych nierówności, lecz dostarczenie funkcjonalnej listy, na której znalazło się już ponad 160 kobiet. Wpisały się tam w ciągu kilku dni, co pokazuje skalę problemu, ale i potencjał oraz gotowość do współpracy. To nasz pierwszy krok na drodze do wskazania, iż zmiany w zakresie polityki równościowej są konieczne także w województwie śląskim.

Na liście – która wciąż jest w budowie, bo codziennie dopisują się do niej nowe kobiety – znalazły się artystki, akademiczki, ekspertki w różnych dziedzinach, działaczki i badaczki. Wiele z nich osiąga sukcesy międzynarodowe (np. World Press Foto, lista Oscarowa, lista Nagrody Bookera) czy ogólnopolskie (np. Paszporty Polityki, Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, Nagroda Conrada, Gombrowicza, tytuł jednej z najlepszych prawniczek w biznesie magazynu Forbes Women w 2022, Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna, 25 under 25 magazynu Forbes). Gramy koncerty, tworzymy filmy, organizujemy wykłady, wydajemy książki, piszemy scenariusze i prowadzimy badania, które prezentowana są na całym świecie. Jesteśmy dyrektorkami wydarzeń międzynarodowych (np. Music Meeting w Holandii) i prowadzimy instytucje, także te poza województwem śląskim (np. Muzeum Narodowe w Pradze), bo choć pochodzimy stąd, nie zawsze dostajemy szansę realizacji własnych potencjałów na miejscu. Pomimo tego, angażujemy się w lokalne życie naszych społeczności, bo zależy nam na naszym najbliższym otoczeniu. Prowadzimy swoje organizacje, ale działamy też wolontariacko, społecznie, z ludźmi z różnych grup, również wykluczonych. Organizujemy warsztaty, kursy, uczymy na akademiach, prowadzimy szkoły i projekty wspólnotowe.

Dlatego nasza lista ma charakter otwarty i inkluzywny, bo wierzymy, że nie chodzi o pozycję władzy (także tę budowaną poprzez nagrody, wyróżnienia, prestiż), ale przede wszystkim kompetencje, które niewątpliwie wszystkie posiadamy. Siła jest w różnorodności naszych doświadczeń oraz potencjale współpracy. Również dlatego, że jesteśmy z różnych części województwa śląskiego i od lat tworzymy tam sieci współpracy lokalnej na rzecz kultury, edukacji, przyrody, nauki, równości.

Energia społeczna kobiet tworzy różnorodność regionu i kierunki jego rozwoju. Bez nas nie da się myśleć o jego przyszłości. Dlatego oczekujemy uwzględniania nas w organizowanych wydarzeniach w Państwa instytucjach (np. poprzez uwzględnienie udziału kobiet w formie parytetów na debatach) oraz podległych im podmiotach.

Nasza lista jest gotowym narzędziem, ułatwiającym organizowanie działań z udziałem kobiet, ale liczymy, że będą Państwo również samodzielnie poszukiwać i czerpać z wiedzy oraz kompetencji kobiet związanych z naszym regionem. Nie zgadzamy się na to, aby nasza działalność była niewidoczna.

Jest to pierwszy krok z serii działań, które wdrożymy w najbliższej przyszłości. Grupa społeczna, złożona z dwunastu kobiet z różnych części województwa, która adresuje pismo przewodnie, podejmie się także organizacji agendy na rzecz polityk równościowych, o których będziemy informować na bieżąco. Zajmiemy się też badaniami i organizacjami spotkań lokalnych. Nie wyobrażamy sobie działań w tym zakresie bez udziału podmiotów publicznych, których obowiązkiem jest uwzględnianie kobiet w ramach organizowanych działań.

Z wyrazami szacunku,

  • Anna Cieplak (Dąbrowa Górnicza/Mysłowice)
  • Małgorzata Tkacz-Janik (Gliwice/Katowice)
  • Karolina Jakoweńko (Bytom/Będzin)
  • Sylwia Góra (Częstochowa)
  • Joanna Wowrzeczka (Cieszyn)
  • Anna Dęboń (Dąbrowa Górnicza)
  • Agnieszka Bugno-Janik (Gliwice)
  • Anna Jach Falkiewicz (Sosnowiec/Cieszyn)
  • Ewa Surowiec (Bytom)
  • Paulina Jasińska (Piekary Śląskie)
  • Magdalena Madzia (Bielsko- Biała, Cieszyn, Żywiec)
  • Arnika Kluska (Katowice)

Adres kontaktowy: liststukobiet@gmail.com

Link do listy kobiet: kobiety – województwo śląskie – Dokumenty Google (stan na 14 listopada 2023)

Treść listu w oryginale (PDF)

return to top