Warsztat spekulacyjny pt. „Przyszłość Górnego Śląska NIE w czarnych barwach”

13.05.2024 - 14:11, aktualizacja 13.05.2024 - 14:18
Redakcja: K.S

Studentka Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Julia Sojda organizuje warsztat spekulacyjny pt. „Przyszłość Górnego Śląska NIE w czarnych barwach” w ramach tutoringu naukowego realizowanego pod opieką dr. Adama Pisarka z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Spotkanie odbędzie się 28 maja 2024 roku w Kato Science Corner (Młyńska 2, Katowice) w godzinach 13.00–15.00.

Kryzys wyobraźni to wielopłaszczyznowy kryzys myślenia o współczesności i przyszłości, który dotyka życia społecznego, ekologii, zarządzania miastem, relacji z historycznym dziedzictwem i wielu innych dziedzin. Przeciwdziałanie mu jest szczególnie ważne w kontekście globalnego zagrożenia zmianami klimatu.

Odpowiedzią na kryzys wyobraźni może być pozytywne myślenie spekulatywne – otwieranie wyobraźni na wizje przyszłości zakładające reintegrację życia ludzkiego ze środowiskiem, dostęp do wielogatunkowych dóbr wspólnych, narrację skupioną na życiu, a nie śmierci, którą ciężko jest przechwycić dla własnych celów. Organizatorka podczas spotkania zdiagnozuje problemy najbardziej dotykające uczestników warsztatów i dokonanie gestu pozytywnej spekulacji w zidentyfikowanych obszarach.

Aby wziąć udział w warsztacie, należy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy.

Liczba miejsc jest ograniczona.

grafika wydarzenia