Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Alfabet maturzysty” – wspólny projekt UŚ i Sosnowca

13.01.2023 - 13:06 aktualizacja 13.01.2023 - 13:06
Redakcja: OO
Tagi: współpraca, współpraca z otoczeniem

Styczeń dla szkół ponadpodstawowych to miesiąc studniówek. Tymczasem dla Sosnowca to początek realizacji nowego projektu prowadzonego ze wsparciem Uniwersytetu Śląskiego. W ramach przedsięwzięcia przygotowany zostanie pakiet profesjonalnych kursów dla maturzystów.

„Alfabet maturzysty” to innowacyjny projekt skierowany do sosnowieckich maturzystów. Blisko 1300 uczniów z 9 szkół w Sosnowcu przystąpi w tym roku do egzaminu dojrzałości. Od lutego rozpocznie się cykl intensywnych kursów przygotowujących do tegorocznej matury. Szczególną ich wartością jest zaangażowanie kadry dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego, która będzie kształciła młodzież. Dodatkowo miasto zapewni bezpłatne miejsca.

Celem jest podniesienie wyników egzaminów maturalnych, ale również umożliwienie ambitnym uczennicom i uczniom dostanie się na wymarzone kierunki. Odciąży to także finansowo rodziców od dodatkowych kosztów ponoszonych na korepetycje.

W pierwszym roku zaproponowane zostaną kursy z podstawy matematyki, języka polskiego oraz angielskiego. Trwają również prace nad utworzeniem kursów na poziomie rozszerzonym z biologii, chemii i matematyki. 

Uniwersytet Śląski zaproponował cztery formy kursów. Pierwszy z nich rozpocznie się w lutym i będą to trzymiesięczne zajęcia organizowane raz w tygodniu, trwające 2,5 godziny. Będzie mogło wziąć w nich udział niemal 300 maturzystów. Kolejną formą są zajęcia weekendowe dla 200 osób. Oba rodzaje kursów odbędą się w placówkach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kilińskiego w Sosnowcu.

Ponadto planowane są szybkie powtórki maturalne  oraz nocne powtórki maturalne, trwające nawet do późnych godzin wieczornych. Takie rozwiązanie powinno cieszyć się popularnością wśród młodzieży. Przewidziano niemal 2 800 miejsc. Zajęcia będą odbywały się w budynku Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu.

W ramach czterech kursów utworzonych zostanie w sumie 30 grup, liczących prawie 3265 miejsc na zajęciach z różnych przedmiotów. O rekrutacji maturzystów na kursy będą indywidualnie decydować szkoły. Rodzice i uczniowie nie muszą sami zgłaszać się do organizatora kursu.

„Alfabet maturzysty” to kolejny wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego i miasta Sosnowiec, po Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Uniwersytecie Najlepszych.

Od lewej: rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński

Od lewej: rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński | fot. Maciej Łydek, UM Sosnowiec

prof. dr hab. Ryszard Koziołek

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek | fot. Maciej Łydek, UM Sosnowiec

uczestnicy spotkania

W spotkaniu prasowym dot. m.in. projektu udział wzięli przedstawiciele UŚ: rektor prof. Ryszard Koziołek i dyrektor Uniwersytetu Otwartego Izabela Staszewska-Ferens | fot. Maciej Łydek, UM Sosnowiec

return to top