Awans Uniwersytetu Śląskiego w rankingu Webometrics

06.02.2023 - 13:16 aktualizacja 08.02.2023 - 15:24
Redakcja: OO
Tagi: rankingi

W najnowszej edycji Ranking Web of Universities (Webometrics) Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął wyższą pozycję niż w ubiegłym roku. Uczelnia poprawiła swoje wyniki zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.

W rankingu uwzględniono ponad 31 tys. instytucji związanych ze szkolnictwem wyższym z całego świata, w tym niemal 400 z Polski. Nasza uczelnia zajęła 15. miejsce w kraju. To awans o jedną lokatę w stosunku do poprzedniej edycji. Spośród szkół wyższych z województwa śląskiego uplasowaliśmy się na 2. pozycji. W rankingu ogólnoświatowym awansowaliśmy o siedemnaście pozycji, zajmując 1123. lokatę (rok temu 1140. miejsce). Uniwersytet Śląski w porównaniu do poprzedniej edycji poprawił wyniki dwóch spośród trzech stosowanych w rankingu wskaźników mierzących liczbę cytowań: Transparency i Excellence. To kolejny awans naszej uczelni w krajowych i międzynarodowych klasyfikacjach instytucji szkolnictwa wyższego.

Ranking Webometrics publikowany jest od 2004 roku dwa razy w roku przez Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC) – Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. Jego głównym celem jest promowanie obecności instytucji akademickich i badawczych w internecie oraz wspieranie wszelkich przedsięwzięć typu open access.

Wyniki rankingu dostępne są na stronie: https://www.webometrics.info/en/world.

wykres narysowany na kartce

Fot. Isaac Smith | Unsplash