Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Biblioteki plenerowe promują Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

19.07.2023 - 11:01 aktualizacja 20.07.2023 - 11:15
Redakcja: Przemysław Kowal

Przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Śląskiego oraz na katowickim rynku stanęły biblioteki plenerowe. To instalacje promujące Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską i po raz pierwszy w historii otrzymało je miasto z Europy Środkowo-Wschodniej.

– Pod względem naukowym przyszły rok będzie zdecydowanie należał do Katowic, które będą dzierżyły miano Europejskiego Miasta Nauki 2024! Miasto zamieni się w żyjące laboratorium, które będzie inspirowało do działania mieszkańców całego regionu. Wierzę, że będzie to doskonała okazja, aby wytworzyć synergię pomiędzy lokalną społecznością a środowiskiem naukowym skupionym wokół uczelni z Katowic i nie tylko – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Powoli powstaje agenda przyszłorocznego wydarzenia, natomiast już teraz zaczynamy działania promujące je wśród mieszkańców. Stąd pomysł na postawienie biblioteczek plenerowych, które będą zaciekawiać, informować i mam nadzieję inspirować. Stają się one też dosłownym odzwierciedleniem hasła, że nauka jest wśród nas! – dodaje prezydent.

Na konstrukcjach biblioteczek plenerowych znalazły się informacje w kilku językach dotyczące tytułu EMN Katowice 2024 oraz ściany wypełnione roślinami. W środku natomiast jest wiele pozycji książkowych oraz ławka zachęcająca do chwili odpoczynku i zagłębienia się w lekturze.

– Biblioteka to jedno z podstawowych narzędzi pracy badawczej. Wierzę głęboko, że biblioteka to także przestrzeń, w której każdy, nie tylko „zawodowy czytelnik”, może poczuć się dobrze, przyjemnie i w pewnym sensie również bezpiecznie, a wszystko dzięki dobrodziejstwom, jakie płyną z procesu lektury. Już w XV wieku Tomasz à Kempis napisał: „Wszędzie spokoju szukałem i nie znalazłem nigdzie, jak tylko w kątku z książką”. Czytajmy więc i szukajmy tak potrzebnego nam wszystkim spokoju, czy to w zaciszu naszego prywatnego księgozbioru, czy to w czytelni naszej miejskiej biblioteki, czy też właśnie w jednej z bibliotek plenerowych, które rozpoczęły funkcjonowanie jako inicjatywa zapowiadająca, że Katowice będą w przyszłym roku Europejskim Miastem Nauki – zachęca dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektorka Uniwersytetu Śląskiego.

Zgodnie z ideą book crossingu, polegającej na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów „puścić w obieg”, zachęcamy mieszkańców do aktywnego korzystania z pozostawionych pozycji książkowych, a także do uzupełniania regałów w bibliotekach plenerowych swoimi książkami. Takimi drobnymi gestami wszyscy możemy przyczynić się do wspólnego budowania miasta nauki.

Uzyskanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki w 2024 roku to efekt wysiłków miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Nie byłoby to możliwe bez Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych będącego istotną platformą współpracy na rzecz nauki. Pozyskanie tytułu to szansa na dalszy rozwój miasta i zwiększenie jego atrakcyjności, wprowadzenie innowacyjnych koncepcji, pobudzenie turystyki czy też wzrost zaangażowania mieszkańców i społeczności naukowej. Lato to świetny czas, żeby wyjść z tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 na ulice stolicy województwa śląskiego.

Zdjęcie przedstawiające otwartą budkę do book crosingu. Budka jest przepełniona roślinnnością, posiada w środku siedzisko oraz daszek z logiem Europejskiego Miasta NaukiFot. Przemysław Kowal

return to top