Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Chcemy Rzeki. Święto Rawy”

23.05.2024 - 08:52 aktualizacja 23.05.2024 - 10:49
Redakcja: wc-a
Tagi: badania naukowe

Już w najbliższą sobotę 25 maja 2024 roku, w ramach działań Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w katowickim kampusie UŚ od 8.00 do 21.00 odbywać się będzie wydarzenie „Chcemy rzeki. Święto Rawy”, które organizowane jest przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. 

Spotkanie będzie okazją do udziału w dyskusji o przyszłości Rawy, a także zróżnicowanych warsztatach, spacerach dźwiękowych i tzw. interwencjach studenckich (m.in. gry RPG, ścieżki edukacyjne). Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajduje się na stronie UŚ.

Zachęcamy również do zapoznania się z opisem koncepcji wydarzenia, której autorem jest rektor ASP w Katowicach prof. dr hab. Grzegorz Hańderek, przedstawiający rzekę m.in. jako punkt wyjścia dla różnorodnych działań twórczych: plastycznych, muzycznych, performatywnych, kulinarnych, sportowych oraz innych wspólnych działań takich jak sprzątanie przestrzeni wokół Rawy.

Wydarzenie jest również okazją, aby przyjrzeć się tematowi rzeki Rawy. Nasze naukowyczynie i naukowcy od lat badają Rawę, wciąż też powstają nowe inicjatywy mające poszerzyć o niej naszą wiedzę. W tym celu powołano m.in. zespół badawczy składający się z hydrologów, hydrogeologów i geologów – pracowników Instytutu Nauk o Ziemi UŚ, hydrobiologów i botaników z Instytutu Biologii i Biotechnologii UŚ, geografów z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej oraz zespół Geo-eko-humanistyki z Instytutu Literaturoznawstwa UŚ. W ramach Inicjatywy Doskonałości Badawczej, badacze zajmują się projektem pt. „Wpływ długotrwałej emisji zanieczyszczeń – środowiskowe, zdrowotne i społeczno-kulturowe skutki hutnictwa metali nieżelaznych”, polegający m.in. na przeprowadzeniu badań Rawy i jej zlewni.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Antropocenna Rawa. Akwalifologia rzeki przemysłowej” autorstwa prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka, dr hab. Lucyny Sadzikowskiej, prof. UŚ; dr hab. Marty Tomczok, prof. UŚ i dr. hab. Pawła Tomczoka, prof. UŚ, w którym badacze i badaczki odpowiadają m.in. na pytanie, dlaczego Rawa staje się ważnym obiektem dyskusji o mieście i miejscu rzeki w przestrzeni poprzemysłowej.

Poniżej prezentujemy również wybrane publikacje, które powstały na temat rzeki Rawy:

  • Czy rzeka może być bohaterką literacką? O tym m.in. w publikacji „PrzepRawa. Wywiad z rzeką” pod redakcją Grzegorza Olszańskiego;
  • Czy Rawa ma wiele twarzy? Dlaczego jest ona jedyna w swoim rodzaju? O tym dowiesz się z publikacji „Nowa Atlantyda | The New Atlantis” autorstwa studentek i studentów kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego;
  • Jaka jest historia Rawy? Zobacz wystawę „Rawa wczoraj i dziś”, w której przedstawiono badania prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka, dr. hab. Damiana Absolona, prof. UŚ; dr hab. Lucyny Sadzikowskiej, prof. UŚ i dr. hab. Andrzeja Woźnicy, prof. UŚ.

Aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniu „Święto rzeki. Chcemy Rawy”, zachęcamy do obserwowania wydarzenia na Facebooku.

Rawa przepływająca pomiędzy budynkami. Na środku świecący neon z napisem Zachód Słońca

Rzeka Rawa w Katowicach | fot. Tomasz Kiełkowski

return to top