Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Cryosphere Integrated Observatory Network on Svalbard

07.12.2022 - 12:26 aktualizacja 09.12.2022 - 08:41
Redakcja: K.S

Wraz z końcem 2022 roku rozpoczyna się duży infrastrukturalny projekt pt. Cryosphere Integrated Observatory Network on Svalbard (CRIOS).

Projekt CRIOS, powstający w ramach współpracy polsko-norweskiej, jest koordynowany przez dr. Michała Laskę z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Centrum Studiów Polarnych. Budżet projektu jest szacowany na kwotę ponad 6 mln zł.

Uniwersytet Śląski wspólnie z Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniką Warszawską, Norwegian Polar Institute, University Centre in Svalbard, Norwegian Meteorological Institute oraz SIOS – Knowledge Centre podjął się rozbudowy i harmonizacji sieci obserwacyjnej na Svalbardzie.

Głównym celem projektu jest stworzenie sieci pomiarowej i aparaturowej, niezbędnej do procesu kalibracji i walidacji danych teledetekcyjnych, modeli czy innych pośrednich metod badawczych, wymagających danych kalibracyjnych. Dodatkowo, duży nacisk zostanie położony na harmonizację pomiarów i standaryzację aparatury, z uwzględnieniem doposażenia do obecnych standardów. Zwieńczeniem tych starań jest transfer w czasie rzeczywistym surowych, nieprzetworzonych danych na poziomie 0, które będą udostępniane dla szerokiej społeczności badawczej poprzez otwarte, międzynarodowe bazy danych.

Ten nowatorski, predefiniowany projekt został wypracowany przez Polskie Konsorcjum Polarne we współpracy z Narodowym Centrum Nauki. Finansowanie projektu zagwarantowane jest z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Badawczego (EOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.crios.pl.

zespół badaczy podczas pracy na Svalbardzie

return to top