Czasopismo popularnonaukowe UŚ „No Limits” z nagrodą specjalną „PRom”

04.06.2024 - 15:35 aktualizacja 07.06.2024 - 10:50
Redakcja: wc-a
Tagi: popularyzacja nauki

Uniwersytet Śląski został wyróżniony podczas tegorocznego rozdania Nagród Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”. Doceniono wydawane od paru lat czasopismo popularnonaukowe uczelni – półrocznik „No Limits”.

Uniwersytet Śląski otrzymał za „No Limits” nagrodę specjalną, a także został finalistą w kategorii uczelniane media.

Uzasadnienie kapituły nagrody

„Rewolucja cyfrowa, jakiej jesteśmy dzisiaj świadkami, to zmiany spowodowane rozwojem informatyzacji i nowoczesnych technologii. Szybki postęp technologiczny i powszechna cyfryzacja mają ogromny wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia, a jedne z najbardziej spektakularnych możemy obserwować na prasowym rynku wydawniczym. Tytuły prasowe znikają, a nakłady drukowanych dzienników czy tygodników są znikome w porównaniu z nakładami jeszcze sprzed kilku lat. Cyfrowe społeczeństwo, jakim się staliśmy, szuka informacji w internecie. Ale czy na pewno? Okazuje się, że w dobie fake newsów czytelnicy, szukając prawdziwych informacji, wracają do tytułów, do których mają zaufanie, a eksperci twierdzą, że dopóki będą czytelnicy, którzy chcą wziąć gazetę do ręki, to drukowane gazety nie znikną. W tym roku kapituła naszego konkursu, to osoby, którym sprawia przyjemność przewracanie kartek papieru […] za oryginalność pomysłu, za odwagę tworzenia czegoś pod prąd i wejście w druk – w czasach, kiedy gazety przechodzą do formatu online i tam szukają czytelników. Za niezwykłej jakości przekaz graficzny i za wysokiej klasy jakość artykułów. Jednym słowem za – oldskulowość!”

„No Limits”

„No Limits” jest pierwszym popularnonaukowym pismem na Uniwersytecie Śląskim, które w sposób ciekawy przekazuje informacje o badaniach, które prowadzone są na uczelni. Materiały są prezentowany w sposób interesujący, ciekawy, przede wszystkim skłaniający do myślenia i do własnych poszukiwań. Każdy numer ma inny motyw przewodni. Czytelnicy otrzymują produkt dobrze zaprojektowany, estetyczny i atrakcyjny pod względem graficznym. Z tego powodu nawiązano współpracę z projektantami z Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ. Każdy numer jest osobnym, indywidualnym przedsięwzięciem, a na okładce publikowane są tematycznie dopasowane ilustracje.

Półrocznik jest również dostępny w wersji online.

Zespół „No Limits” tworzą: dr Agnieszka Sikora – liderka projektu i redaktor naczelna, redaktorzy: Tomasz Płosa, Adam Bała, Weronika Cygan-Adamczyk, dr Małgorzata Kłoskowicz, Olimpia Orządała, Katarzyna Suchańska, Maria Sztuka, Tomasz Grząślewicz; tłumacz: Artur Adamczyk, korektorka: dr hab. Katarzyna Wyrwas, prof. UŚ; Patrycja Warzeszka oraz Martyna Fołta.

Nagrody „PRom”

Nagrody Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” przyznawane są od 2011 roku. Wyróżnienia przyznawane są za działania komunikacyjne, informacyjne i promocyjne prowadzone przez i na rzecz uczelni w Polsce. Celem konkursu jest wspieranie i nagradzanie najlepszych, twórczych i efektywnych działań́ w obszarze komunikacji, praktyki i działań́ promocyjnych w sektorze polskiego szkolnictwa wyższego.

Przy przyznawaniu nagród uwzględniano innowacyjność i kreatywność projektów na tle standardowych działań uczelni w danym obszarze, a także zgodność z powszechnie uznawanymi zasadami public relations ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektów etycznych, społecznej odpowiedzialności nauki oraz uzyskanych korzyści i siły oddziaływania.

Nagrody przyznawane są w kategoriach: media relations, uczelniane media, Nagroda im. Andrzeja Sołtysiaka w kategorii nowe media; popularyzacja, kreacja, nagroda specjalna.

Pełna lista nagród znajduje się na stronie konkursu.

Nagroda specjalna PRom za No Limits

Nagroda specjalna PRom za No Limits | fot. Weronika Cygan-Adamczyk