Dostępność architektoniczna:
Cieszyn, ul. Niemcewicza 8
DSN: Dom Studenta, biblioteka
Dostępność wejścia do budynku i obszaru kontroli
Do budynku prowadzą trzy wejścia:
- Wejście do Biblioteki UŚ oznakowane jest czerwoną tabliczką z napisem „Biblioteka”. Jest to wejście usytuowane najbliżej miejsc parkingowych. Do wejścia prowadzi podjazd.
Biblioteka jest dwupoziomowa. Na parterze znajduje się czytelnia i magazyny, na piętrze czytelnia i wypożyczalnia książek. Przejście na poziom wypożyczalni wymaga pokonania schodów wewnętrznych lub windy, do której wejście znajduje się w innej części budynku.
Osoby, dla których pokonanie schodów może być utrudnieniem, mają możliwość zamówienia i odbioru książek z czytelni i z wypożyczalni z poziomu parteru.
Wejście do budynku od strony biblioteki nie prowadzi do części mieszkalnej (akademika).
- Wejście do domu studenta oznakowane jest odpowiednią tabliczką i napisem „DSN” .
Akademik zajmuje pięć pozostałych kondygnacji budynku.
Wejście do akademika zlokalizowane jest od strony zachodniej budynku, czyli od tak zwanego wyższego parkingu.
Barierą są schody prowadzące do recepcji (3 partie po 11 schodów ze spocznikiem znajdującym się pomiędzy nimi). Schody te wyposażone są w poręcze.
Osobom, dla których pokonanie schodów może być trudne, sugerujemy skorzystanie ze zlokalizowanego 30 metrów dalej wejścia, które prowadzi bezpośrednio do windy.
- Trzecie wejście posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami jest: podjazd z barierkami, domofon do kontaktu z recepcją w celu otwarcia drzwi zewnętrznych. Domofon jest umieszczony na wysokości odpowiedniej dla osoby siedzącej lub niskorosłej. Drzwi oznakowane są tabliczką informacyjną.
Drzwi prowadzą bezpośredni do windy zatrzymującej się na poziomach 0, 1 (poziom recepcji), 2, 3, 4, 5.
Droga do recepcji – w prawo dla osoby wysiadającej z windy, recepcja w odległości ok. 25 metrów od windy. Pomoc można uzyskać jeszcze przed wejściem do budynku i windy, łącząc się z pracownikiem recepcji przez domofon.
Dostępność korytarzy, schodów i wind
W budynku znajduje się widna – dostępna bezpośrednio z wejścia oznakowanego jako wejście dostępne dla osób niepełnosprawnych prowadząca do poziomów 0, 1, 2, 3, 4, 5.
Winda ma wymiary 140 cm (głębokość) x 110 cm (szerokość), poręcze po każdej stronie, lustro, głośny i wyraźnym komunikator głosowy informujący w języku polskim o numerze piętra, na którym zatrzymała się winda. Wyposażona jest w komunikator wizualny.
Korytarze i klatki schodowe w budynku są szerokie i ergonomiczne. Ciężkie drzwi przeciwpożarowe wyposażone są w elektryczne trzymacze drzwi zwalniane w momencie pożaru, które powodują, że większość drzwi jest otwarta przez cały czas, co ułatwia poruszanie się po korytarzach osobom z niepełnosprawnościami.
Rodzaje dostosowań wewnątrz budynku:
W akademiku – na poziomie pierwszym 8 metrów od recepcji, znajduje się apartament dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.
Apartament ten składa się z 2 pokoi jednoosobowych ze wspólnym aneksem kuchennym: elektryczną kuchenką, zlewem, lodówką. Sprzęty AGD nie mają paneli dotykowych i są dzięki temu dostępne dla osób niewidomych.
W łazience znajdują się: prysznic, toaleta i umywalka dostępna dla osób korzystających z wózków inwalidzkim. Zamontowane są pochwyty, zabezpieczono przestrzeń manewrową i przesiadkową.
Budynek został wyposażony w sprzęt wspomagający ewakuację osób z niepełnosprawnościami.
Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i sposób korzystania z nich
Dolny parking przy bibliotece ma wymiary 5 m × 3,60 m, miejsce pomalowane jest niebieską farbą z białymi liniami przekątnymi i białym piktogramem osoby na wózku inwalidzkim.
Górny parking – przewidziane miejsce parkingowe na parkingu znajduje się 30 metrów od dojazdu do windy.
Parkingi są ogólnodostępne, bezpłatne, przeznaczone dla pracowników, studentów, osób korzystających z biblioteki, akademika bądź stołówki studenckiej. Miejsca postojowe oznakowane jako miejsca dla osób niepełnosprawnych przeznaczone są jedynie dla osób posiadających kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych. Karta powinna zostać umieszczona za przednią szybą zaparkowanego pojazdu.
Kontakt do osoby, która może udzielić więcej informacji o dostępności obiektu:
Wiesław Kluz, wieslaw.kluz@us.edu.pl, tel. 33 8546130, 512 289 695