Dr Hewilia Hetmańczyk | Bezpieczeństwo dziecka w Internecie

31.03.2020 - 21:21 aktualizacja 31.03.2020 - 22:43
Redakcja: MJ

| dr Hewilia Hetmańczyk |

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w sieci to jedno z ważniejszych wyzwań współczesnego świata XXI wieku, tym bardziej, że dostęp do Internetu nie ogranicza się tylko i wyłącznie do komputera stacjonarnego, ale dotyczy również wielu urządzeń mobilnych.

Cyberprzemoc, obok takich zjawisk jak child grooming (uwodzenie dziecka w celu przygotowania do wykorzystania seksualnego), cyberprostytucja, sexting (przesyłanie za pomocą telefonów komórkowych swoich zdjęć, materiałów video lub wiadomości o charakterze seksualnym), flaming (celowe obrażanie w trakcie wymiany zdań na portalach społecznościowych i serwisach dyskusyjnych), stalking (uporczywe i powtarzające się nękanie, nagabywanie osoby za pomocą nowych technologii), hejtowanie (destruktywna krytyka przy użyciu wpisów internetowych) czy trollowanie (nieprzyjazne zachowania wobec innych użytkowników Internetu, które mają na celu przeszkodzenie prowadzonej dyskusji), stanowi jedno z poważnych zagrożeń płynących ze strony Internetu.

Zagrożenie jest tym poważniejsze, że może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. W związku z tym
obejmuje swym zasięgiem również dzieci i młodzież, które często nie potrafią podejść z dystansem do prezentowanych im treści czy prowadzonej rozmowy.

Uchylona klapa laptopa

W obecnej sytuacji, kiedy dziecko spędza sporo czasu przed komputerem, tabletem lub smartfonem, warto mieć na uwadze także zagrożenia wynikające z obecności dziecka w sieci. Polecamy więc strony, które podejmują kwestie bezpieczeństwa w sieci, polecamy je rodzicom, jak i ich pociechom:

• Necio.pl – portal dla dzieci w wieku przedszkolnym (4–6 lat), który poprzez zabawę pomaga poznać zasady bezpieczeństwa w Internecie. Dziecko dowie się tutaj jak surfować po stronach www, komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony. Z pomocą Necia opanuje umiejętność posługiwania się myszką i klawiaturą. Również w formie aplikacji edukacyjnej.

• Sieciaki.pl – edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Zawiera filmy, gry, piosenki, materiały multimedialne i wiele innych.

• Dzieckowsieci.pl – platforma e-learning kampanii „Chroń dziecko w sieci”; oferuje bezpłatne kursy z zakresu bezpieczeństwa dzieci online. Kursy mogą być pomocą edukacyjną dla rodziców lub ofertą dla młodych internautów, którzy z własnej inicjatywy poszukują wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z mediów elektronicznych.

• Bezpieczeństwo dzieci on-line – poradnik

Chłopiec trzyma w rękach tablet