Dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ oraz ŚFN KATOWICE – finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2020

01.12.2020 - 12:22 aktualizacja 01.12.2020 - 14:31
Redakcja: MJ

Na portalu Nauka w Polsce została opublikowana lista finalistów, którzy zostali nominowani do nagrody Popularyzator Nauki 2020. Wśród nich znalazł się dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych (kategoria naukowiec). W kategorii zespół nominowany został Śląski Festiwal Nauki KATOWICE.

W serwisie Nauka w Polsce będą prezentowane sylwetki wszystkich finalistów, aby pokazać, jak ciekawa i różnorodna może być praca popularyzatorów.

Do 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się ok. 100 kandydatów. Kapituła konkursowa pierwszego stopnia wyłoniła 18 finalistów, którzy są w tym roku nominowani do nagrody. Finalistów, których wybierze kapituła drugiego stopnia poznamy w styczniu 2021 roku.

Szczegółowe informacje oraz lista nominowanych do nagrody Popularyzator Nauki 2020

Popularyzator Nauki, organizowany od 2005 roku, jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje, takie jak: Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Wśród nagrodzonych w poprzednich edycjach są także pracownicy Uniwersytetu Śląskiego: dr Jerzy Jarosz (2006), dr Magdalena Ochwat (2010) i Jacek Szymik-Kozaczko (2012). Podczas edycji w 2015 roku wyróżniona została redakcja portalu popularnonaukowego Uniwersytetu Śląskiego Przystanek Nauka.

Widok z kosmosu na oświetlony fragment globu