Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dzień Nauki Polskiej w Mieście Nauki

19.02.2025 - 09:25 aktualizacja 19.02.2025 - 12:12
Redakcja: OO

Grafika na Dzien Nauki Polskiej - podsumowanie liczbowe EMNK

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. To szansa, by podsumować działania, które w minionym roku koncentrowały się na upowszechnianiu nauki i badań naukowych Europejskiego Miasta Nauki. Przypominamy najciekawsze materiały i publikacje, które powstały dzięki pracy naukowców.

ZIELONA STREFA NAUKI

Zielona Strefa Nauki (ZSN) to innowacyjny projekt, który ma na celu transformację przestrzeni miejskiej Katowic, poprzez integrację nauki z codziennym życiem mieszkańców. To wyjątkowe przedsięwzięcie wpisuje się w szeroki kontekst zrównoważonego rozwoju promując ekologię, naukę i innowacje jako fundamenty nowoczesnego miasta. W planowanej Zielonej Strefie Nauki spotykają się innowacje i nauka z przestrzenią publiczną tworząc miejsce otwarte dla wszystkich. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem dotyczącym dotychczasowych prac nad ZSN.

50 WYBITNYCH OSIĄGNIĘĆ ŚLĄSKIEJ NAUKI

Europejskie Miasto Nauki było znakomitą okazją do zaprezentowania osiągnięć śląskich naukowczyń i naukowców, którzy mieli szansę podzielić się swoją wiedzą i przybliżyć różnorodne dziedziny nauki.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi 50 wybitnymi osiągnięciami śląskiej nauki. W publikacji przedstawiono sylwetki 50 badaczek i badaczy z uczelni konsorcjum EMNK. W zwięzłej i przystępnej formie wyjaśnione zostały zagadnienia naukowe, jakimi się zajmują.

PROGRAM NAUKOWY DLA ŚLĄSKA

Jednym z celów EMNK 2024 było stworzenie możliwości dla naukowców do dalszego rozwijania projektów badawczych, stąd idea Programu Naukowego dla Śląska.

Prace nad uruchomieniem finansowania badań naukowych w ramach Programu są w toku.

OBSERWATORIUM PRZYSZŁOŚCI NAUKI

Obserwatorium Przyszłości Nauki (OPN) zostało założone w 2024 roku w celu analizy danych dotyczących stanu nauki oraz prognozowania jej rozwoju na poziomie światowym, polskim i śląskim. Jego założycielem i kierownikiem jest dr Łukasz Lamża.

OPN realizuje trzy główne zadania:

  1. Przeprowadzanie precyzyjnej, ilościowej i transparentnej analizy danych dotyczących publikacji, udziału w projektach badawczych, patentów i innych wskaźników, aby diagnozować stan badań naukowych w Konsorcjum Akademickim na tle krajowym i międzynarodowym.
  2. Prognozowanie rozwoju wybranych dziedzin nauki poprzez modelowanie i konsultacje eksperckie, co umożliwi identyfikację kluczowych obszarów badawczych i wzrost konkurencyjności nauki w regionie śląskim.
  3. Wizualizacja nauki w przystępnej formie oraz popularyzacja informacji o bieżącym stanie badań naukowych. Wstępną wersję jednej z wizualizacji można zobaczyć na stronie: https://www.mapanauki.pl.

Kluczowym zasobem OPN jest współpraca z Center for Security and Emerging Technology (CSET) przy Georgetown University w Waszyngtonie. Dzięki podpisanemu porozumieniu OPN uzyskuje dostęp do cennych danych analitycznych i specjalistycznej wiedzy.

Obecnie (luty 2025) OPN opiera się na trzech głównych źródłach danych:

  1. Informacje o dorobku naukowym uzyskane bezpośrednio od uczelni partnerskich Konsorcjum Akademickiego, zgodnie z jednolitą metodologią.
  2. Dane z otwartej bazy OpenAlex, analizowane przy użyciu specjalnie opracowanych algorytmów OPN. Pozwala to m.in. na automatyczną ocenę powiązań między naukowcami i ośrodkami badawczymi, identyfikację zespołów badawczych oraz kluczowych publikacji.
  3. Dwa produkty CSET: bazy MAC i RC, umożliwiające ilościową ocenę i porównanie parametrów badawczych w skali globalnej, takich jak znaczenie danego obszaru naukowego, tempo jego rozwoju oraz powiązania z przemysłem (np. poprzez patenty, współautorstwo publikacji i finansowanie).

Trwają prace nad raportem, który zbierze powyższe dane, przedstawiając syntetyczny przegląd wiodących obszarów badawczych uczelni Konsorcjum Akademickiego.

logotyp Obserwatorium Przyszłości Nauki

Mapa nauki opracowanie Łukasz Lamża, programowanie Szymon Bednorz

CITIZEN SCIENCE

Nauka obywatelska (citizen science) to jedno z działań, które umożliwia osobom niebędącym naukowcami-profesjonalistami włączenie się w proces realizacji badań. W Europejskim Mieście Nauki każdy, kto chciał poświęcić swój czas mógł nawiązać współpracę z badaczami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uczestnicy czterech projektów badawczych mieli za zadanie dostarczanie i analizowanie danych. Tematami przewodnimi realizowanych działań były woda oraz obserwacje ptaków. W przygotowanej broszurze przedstawiamy najważniejsze efekty badań Citizen Science w Europejskim Mieście Nauki.

 

NAUKA INSPIRUJE

Nauka inspiruje! Mieliśmy okazję przekonać się o tym podczas licznych wydarzeń i inicjatyw składających się na obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Na bazie tematyki poruszanej podczas 50 tygodni tematycznych EMNK opracowana została publikacja zawierająca materiały i propozycje scenariuszy lekcji dla nauczycieli i uczniów różnych poziomów kształcenia. Prezentowane zagadnienia wpisują się w podstawę programową dla szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Najważniejszym celem publikacji jest wspieranie nauczycieli w angażującym kształceniu uczniów oraz rozwijaniu w nich kluczowych kompetencji, jak krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, kreatywność, praca zespołowa czy inteligencja emocjonalna.

„Zasada zachowania energii” dr Justyny Stefańczyk z Wydziału Sztuki i Nauki o Edukacji, to wyjątkowa publikacja zrealizowana w nurcie science and art. Publikacja łączy wyjątkowe grafiki z najważniejszymi stałymi fizycznymi oraz wzorami pozwalającymi na opisanie podstawowych praw rządzących Wszechświatem.

PODCASTY EMNK

W ramach obchodów EMNK 2024 zrealizowaliśmy także cykl podcastów prezentujących tematykę wszystkich 50 tygodni tematycznych. Naukowcy uczestniczący w wydarzeniach, a także kuratorzy i producenci tygodni opowiadali o wyjątkowych spotkaniach, charyzmatycznych gościach i niezapomnianych sytuacjach, które będziemy wspominali, jako jeden z wyjątkowych efektów Europejskiego Miasta Nauki.

 

MIĘDZYUCZELNIANA INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO

27 września odbyła się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025, organizowana wspólnie przez uczelnie konsorcjum EMNK. Celem wydarzenia było jeszcze większe zbliżenie pomiędzy uczelniami regionu.

Gościem specjalnym był znany historyk prof. Norman Davies, który wygłosił wykład pt. „Wiedza i niewiedza: czy Zachód rozumie wszystko?” (wykład w języku polskim). W programie znalazł się także koncert z utworami Stanisława Moniuszki i Antonina Dvoraka. Koncert odbył się w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach.

Wykład prof. Daviesa można obejrzeć i wysłuchać klikając w materiał po prawej stronie.

8. ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI KATOWICE

8. odsłona Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice po raz kolejny zgromadziła mnóstwo uczestników i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Tegoroczna edycja była też okazją do podsumowania tego, co udało się osiągnąć w ramach Europejskiego Miasta Nauki.

Jak co roku już, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, zorganizowane zostało święto nauki, które trwało od 7 do 9 grudnia. Na uczestników czekały liczne stanowiska pokazowe, rozmowy z ekspertami, wykłady i warsztaty z pokazami oraz wiele innych atrakcji.

Na kanale YouTube festiwalu można zobaczyć podsumowanie ubiegłorocznej edycji.

return to top