Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

EUCYS 2024 – europejski konkurs dla ambitnych uczniów pasjonujących się nauką

14.08.2023 - 12:01 aktualizacja 31.08.2023 - 12:51
Redakcja: wcyg
Tagi: konkursy

Kobieta przy tablicy pokazuje coś na samoprzylepnych kartkach. Obserwuje ją kilkoro uczestników siedzących wokół stołu, z otwartymi laptopami i przyborami biurowymi

fot. Jason Goodman | Unsplash

Choć mają po kilkanaście lat, ich projekty badawcze często nie odbiegają poziomem od prac naukowców – uczestnicy europejskiego konkursu EUCYS to ambitni i wybitni młodzi pasjonaci nauki. Przyszłoroczne finały tych prestiżowych zmagań odbędą się we wrześniu 2024 roku w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki. 

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS – ang. European Union Contest for Young Scientists) to największe i najważniejsze tego typu przedsięwzięcie prezentujące uczniowskie prace badawcze. Wydarzenie o wieloletniej tradycji jest organizowane od 1989 roku.

Co warto wiedzieć

Podstawowymi celami konkursu są: zachęcanie młodych ludzi do interesowania się nauką oraz wsparcie rozwijanych już przez nich naukowych pasji. 

Do konkursu można zgłaszać prace z dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, społecznych i ekonomicznych. 

W zmaganiach mogą brać udział uczniowie i studenci w wieku od 14 do 21 lat, którzy na czas finałów nie będą mieli ukończonego pierwszego semestru studiów. Zgłoszona praca – teoretyczna lub doświadczalna – może mieć maksymalnie troje autorów i musi powstać przed wstąpieniem na uczelnię wszystkich członków zespołu. Więcej szczegółów i regulamin znajdują się na stronie Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

EUCYS składa się z dwóch etapów: eliminacji krajowych i międzynarodowych finałów. Pierwszy etap, który organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, polega na przesłaniu zgłoszenia zawierającego dokładny opis problemu badawczego z proponowanym rozwiązaniem, wraz z prezentacją w postaci posterowej. 

Następnie krajowi organizatorzy wybierają laureatów do udziału w międzynarodowych finałach. Te organizowane są co roku w największych europejskich miastach – w tym również w tych, które otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki. W 2024 roku są nimi Katowice i to właśnie tam odbędą się przyszłoroczne finały. 

Start naukowej kariery

Do Katowic przyjadą zatem najlepsi z najlepszych – około 150 finalistów, którzy zmierzą się z rówieśnikami z innych europejskich krajów. 

– EUCYS często jest miejscem, gdzie ci młodzi ambitni ludzie stawiają swoje pierwsze naukowe kroki – podkreśla Paulina Świtała z Uniwersytetu Śląskiego, koordynatorka finałów w 2024 roku w Katowicach. 

W ciągu sześciu dni, uczestnicy finałowych zmagań wezmą udział w wydarzeniach oficjalnych i towarzyszących oraz w jurorskich sesjach, czyli spotkaniach z przedstawicielami międzynarodowego jury, które ocenia projekty i sposób ich prezentacji. – Uczestnicy muszą opowiadać o swoim projekcie w oryginalny, kreatywny, ale i zrozumiały sposób, tak by jego założenia zrozumieli nie tylko eksperci w tej dziedzinie, ale i szeroka publiczność. Dlatego – obok stopnia innowacyjności danego projektu – duży nacisk kładzie się na uniwersalizm języka prezentacji – tłumaczy Paulina Świtała. 

Każde tego typu przedsięwzięcie to również okazja do integracji środowiska, wymiany doświadczeń i rozpoczęcia współpracy. W przypadku konkursu EUCYS młodzi pasjonaci nauki będą mogli spotykać się i rozmawiać z wybitnymi naukowcami, którzy przekażą im mentorskie wsparcie i być może nakierują na wybór dalszej ścieżki edukacji. 

Promocja potencjału Katowic

Uzyskanie przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 to efekt wysiłków Miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. 

Organizacja finałów konkursu EUCYS to możliwość zaprezentowania potencjału badawczego Katowic i regionu przed przybyłymi gośćmi – uczestnikami, ich opiekunami naukowymi, ale i przedstawicielami Komisji Europejskiej czy zagranicznymi dziennikarzami. 

– Pokażemy im, że Katowice – miasto będące silnym ośrodkiem akademickim – to dobre miejsce do studiowania i prowadzenia swojej kariery naukowej. Chcemy też pochwalić się potencjałem badawczym, prężnie rozwijającą się metropolią, transformacją miasta i tym, jak nasz region się zmienia. A kołem napędowym tych wszystkich przemian jest właśnie nauka – podkreśla Paulina Świtała. 

return to top