Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

EUCYS 2024 – europejski konkurs dla ambitnych uczniów pasjonujących się nauką

14.08.2023 - 12:01 aktualizacja 21.12.2023 - 15:29
Redakcja: wc-a
Tagi: konkursy

Kobieta przy tablicy pokazuje coś na samoprzylepnych kartkach. Obserwuje ją kilkoro uczestników siedzących wokół stołu, z otwartymi laptopami i przyborami biurowymi

fot. Jason Goodman | Unsplash

Choć mają po kilkanaście lat, ich projekty badawcze często nie odbiegają poziomem od prac naukowców – uczestnicy europejskiego konkursu EUCYS to ambitni i wybitni młodzi pasjonaci nauki. Przyszłoroczne finały tych prestiżowych zmagań odbędą się we wrześniu 2024 roku w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki. 

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS – ang. European Union Contest for Young Scientists) to największe i najważniejsze tego typu przedsięwzięcie prezentujące uczniowskie prace badawcze. Wydarzenie o wieloletniej tradycji jest organizowane od 1989 roku.

Co warto wiedzieć

Podstawowymi celami konkursu są: zachęcanie młodych ludzi do interesowania się nauką oraz wsparcie rozwijanych już przez nich naukowych pasji. 

Do konkursu można zgłaszać prace z dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, społecznych i ekonomicznych. 

W zmaganiach mogą brać udział uczniowie i studenci w wieku od 14 do 21 lat, którzy na czas finałów nie będą mieli ukończonego pierwszego semestru studiów. Zgłoszona praca – teoretyczna lub doświadczalna – może mieć maksymalnie troje autorów i musi powstać przed wstąpieniem na uczelnię wszystkich członków zespołu. Więcej szczegółów i regulamin znajdują się na stronie Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

EUCYS składa się z dwóch etapów: eliminacji krajowych i międzynarodowych finałów. Pierwszy etap, który organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, polega na przesłaniu zgłoszenia zawierającego dokładny opis problemu badawczego z proponowanym rozwiązaniem, wraz z prezentacją w postaci posterowej. 

Następnie krajowi organizatorzy wybierają laureatów do udziału w międzynarodowych finałach. Te organizowane są co roku w największych europejskich miastach – w tym również w tych, które otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki. W 2024 roku są nimi Katowice i to właśnie tam odbędą się przyszłoroczne finały. 

Start naukowej kariery

Do Katowic przyjadą zatem najlepsi z najlepszych – około 150 finalistów, którzy zmierzą się z rówieśnikami z innych europejskich krajów. 

– EUCYS często jest miejscem, gdzie ci młodzi ambitni ludzie stawiają swoje pierwsze naukowe kroki – podkreśla Paulina Świtała z Uniwersytetu Śląskiego, koordynatorka finałów w 2024 roku w Katowicach. 

W ciągu sześciu dni, uczestnicy finałowych zmagań wezmą udział w wydarzeniach oficjalnych i towarzyszących oraz w jurorskich sesjach, czyli spotkaniach z przedstawicielami międzynarodowego jury, które ocenia projekty i sposób ich prezentacji. – Uczestnicy muszą opowiadać o swoim projekcie w oryginalny, kreatywny, ale i zrozumiały sposób, tak by jego założenia zrozumieli nie tylko eksperci w tej dziedzinie, ale i szeroka publiczność. Dlatego – obok stopnia innowacyjności danego projektu – duży nacisk kładzie się na uniwersalizm języka prezentacji – tłumaczy Paulina Świtała. 

Każde tego typu przedsięwzięcie to również okazja do integracji środowiska, wymiany doświadczeń i rozpoczęcia współpracy. W przypadku konkursu EUCYS młodzi pasjonaci nauki będą mogli spotykać się i rozmawiać z wybitnymi naukowcami, którzy przekażą im mentorskie wsparcie i być może nakierują na wybór dalszej ścieżki edukacji. 

Wypowiedź Szymona Perlickiego – matematyka i finalisty EUCYS 2023

Wypowiedź dr. Tomasza Rożka – ambasadora konkursu EUCYS 2024

Promocja potencjału Katowic

Uzyskanie przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 to efekt wysiłków Miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. 

Organizacja finałów konkursu EUCYS to możliwość zaprezentowania potencjału badawczego Katowic i regionu przed przybyłymi gośćmi – uczestnikami, ich opiekunami naukowymi, ale i przedstawicielami Komisji Europejskiej czy zagranicznymi dziennikarzami. 

– Pokażemy im, że Katowice – miasto będące silnym ośrodkiem akademickim – to dobre miejsce do studiowania i prowadzenia swojej kariery naukowej. Chcemy też pochwalić się potencjałem badawczym, prężnie rozwijającą się metropolią, transformacją miasta i tym, jak nasz region się zmienia. A kołem napędowym tych wszystkich przemian jest właśnie nauka – podkreśla Paulina Świtała. 

return to top