| Agnieszka Kliks-Pudlik |
W 2024 roku, gdy Katowice będą Europejskim Miastem Nauki, mieszkańcy miasta, metropolii i regionu otrzymają dostęp do wiedzy na niespotykaną dotąd skalę. Będą również zaproszeni do współpracy z naukowcami przy projektach badawczych.
Zbliżające się obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 (EMNK) to święto nie tylko dla świata akademickiego, ale dla wszystkich zainteresowanych nauką odbiorców. Kluczową rolę będą odgrywać mieszkańcy Katowic i regionu, którzy tworzą fundament miejskiej wspólnoty. Z myślą o nich planowane są liczne przedsięwzięcia popularnonaukowe, a dla nich podejmowane będą działania związane z poprawą jakości życia w mieście.
Codzienny kontakt z nauką
Program całorocznych obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 zapowiada się bardzo interesująco. W każdym tygodniu organizowane będą różnego typu inicjatywy – w części dla środowiska naukowego, ale i te otwarte dla wszystkich zainteresowanych. To niecodzienna okazja, aby tak blisko obcować z nauką, poszerzać swoją wiedzę i dzielić się nią z innymi.
Trzon całorocznych obchodów stanowi inicjatywa 50 tygodni Miasta Nauki dla społeczeństwa – w każdym tygodniu będzie podejmowany jeden naukowy problem, którego rozwiązanie ma bezpośredni wpływ na życie ludzi. Program będzie zróżnicowany pod wieloma względami: znajdą się w nim propozycje dla różnych grup odbiorców (m.in. dla dzieci, rodzin, seniorów), inicjatywy różnego typu (m.in. popularnonaukowe, muzyczne, sportowe) o różnym zasięgu (m.in. eventy wielkiego formatu, ale i kameralne warsztaty czy debaty).
Ponadto, obok głównego programu, planowane są również: działania dla młodych Europejskiego Miasta Nauki, programy edukacyjne (z tematem wiodącym: nauczyciele-nauczycielom), a także inne wydarzenia m.in. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE.
Warto na bieżąco zaglądać na stronę EMKN 2024, gdzie od października sukcesywnie będą odsłaniane kolejne informacje. Propozycji będzie tylko przybywać!
Wkład mieszkańców w rozwój nauki
Nauka nie jest zarezerwowana wyłącznie dla środowiska akademickiego. Jednym z celów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 jest bowiem podkreślenie znaczenia współuczestnictwa społeczeństwa w procesie naukowym i zachęcanie mieszkańców do zaangażowania się w rozwój nauki.
Przykładem oddolnych działań, w które mogą się zaangażować mieszkańcy, jest tzw. citizen science, czyli nauka obywatelska. Ta koncepcja daje nie-naukowcom możliwość realnego wpływu na prace badawcze podejmowane przez naukowców np. poprzez przekazywanie im zbieranych hobbistycznie danych. Może to być np. regularne nagrywanie dźwięków miasta, co mogłoby pomóc naukowcom w badaniu hałasu w mieście.
Innymi oddolnymi działaniami są te typu bottom-up. Idea ta opiera się na inspirowaniu naukowców do podejmowania działań i badań w oparciu o pytania zadawane im przez obywateli.
Szczegółowe informacje, jak mieszkańcy mogą się włączyć w tworzenie nauki będą dostępne niebawem.
Nauka – remedium na miejskie problemy
Założeniem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 jest budowa miasta, w którym wykrywanie problemów i podejmowanie decyzji jest oparte na nauce, a naukowcy ściśle współpracują w tym zakresie z mieszkańcami.
Flagowym przykładem jest dążenie do rewitalizacji rzeki Rawy na odcinku od rynku do budynków Uniwersytetu Ekonomicznego. Naukowcy wraz z władzami miasta i regionu planują stworzyć tam przyjazne miejsce dla mieszkańców, gdzie będzie można wypocząć w kontakcie z naturą i nauką.
Ponadto, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 to miasto, gdzie przestrzenie i obiekty akademickie są dostępne dla mieszkańców. Dlatego też Katowice wzbogacą się o Zieloną Strefę Nauki – to szlak biegnący wokół Rawy oraz katowickich uczelni. W regionie powstanie także Sieciowe Centrum Nauki, w którym naukowcy będą popularyzować i przybliżać naukę wszystkim zainteresowanym.
Nie można również zapomnieć o korzyściach związanych ze wzrostem turystycznej atrakcyjności miasta – Katowice będą przecież na ustach całego europejskiego (i nie tylko) świata nauki.
Dzięki tym inicjatywom, nauka pozostanie obecna w Katowicach jeszcze na długo po 2024 roku, a mieszkańcy odczują realną zmianę i przekonają się, że – jak głosi hasło obchodów – nauka da nam przyszłość.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Plac kwiatowy w Katowicach | mat. Urząd Miasta Katowice