10-lecie Centrum Zimbardo w Nikiszowcu z udziałem Uniwersytetu Śląskiego

10.05.2024 - 14:01, aktualizacja 15.05.2024 - 12:45
Redakcja: OO

11 maja 2024 odbędą się obchody 10. urodzin Centrum Zimbardo. Miejsce to znajduje się w zabytkowym osiedlu górniczym w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec (plac Wyzwolenia 5).

W powstanie Centrum Zimbardo zaangażowani byli pracownicy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prof. Philip Zimbardo, słynny amerykański psycholog, gościł w Katowicach po raz pierwszy w grudniu 2012 roku na zaproszenie Instytutu Psychologii UŚ. Wówczas odbyło się spotkanie z grupą społeczników z aktywnie działającego Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

W czerwcu 2013 roku uroczyście podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia centrum młodzieżowego pod patronatem prof. Zimbardo. Jego sygnatariuszami byli przedstawiciele Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych, młodzieży z dzielnicy, władz Miasta Katowice i Uniwersytetu Śląskiego, a także sam prof. Philip Zimbardo.

Po przygotowaniach do utworzenia Centrum Zimbardo, w których brali udział również pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego, zostało ono uroczyście otwarte w kwietniu 2014 roku.

Więcej informacji o historii powstania Centrum Zimbardo można przeczytać w artykule „Gazety Uniwersyteckiej”: „Społeczny nawyk bohaterstwa”.

W obchodach 10-lecia Centrum Zimbardo wezmą udział:

• prof. dr hab. Ewa Jarosz, prorektorka ds. rozwoju kadry UŚ,
  • dr hab. Mirosław Nakonieczny, prof. UŚ, prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji w latach 2012–2016,
  • dr hab. Tomasz Nawrocki, prof. UŚ, socjolog miasta,
  • dr Michał Brol, prof. UŚ, psycholog zaangażowany w powstanie Centrum Zimbardo.

Program urodzin Centrum Zimbardo

Część oficjalna (tylko na zaproszenie, liczba miejsc ograniczona)

• 12.30 – Uroczyste spotkanie z okazji 10-lecia Centrum Zimbardo w Nikiszowcu
    Premiera filmu „10 lat Centrum Zimbardo”
    Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc ta część ma zamknięty charakter. Jeśli ktoś chciałby w niej uczestniczyć, to należy potwierdzić swoją obecność na adres m.krakowiak@fil.org.pl lub telefonicznie 664 222 044.

Część otwarta (dla wszystkich)

• 14.30 – Zimbardowy tortynsztik, czyli tort urodzinowy przed Centrum Zimbardo
  • 15.00 – Pamiątkowe zdjęcie urodzinowe wszystkich gości
  • 15.15 – Wspólny taniec „Belgijka” z akompaniamentem Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach