11. Światowy Kongres Naukowy

18.04.2023 - 11:58, aktualizacja 07.09.2023 - 10:28
Redakcja: K.S

Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz International American Studies Association organizują 11. Światowy Kongres Naukowy Journeying (the) Americas The Paradoxes of Travel (and) Narratives, który odbywa się od 7 do 10 września 2023 roku na Wydziale Humanistycznym UŚ w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4).

Podróż uważana za jedną z elementarnych i uniwersalnych praktyk społecznych była – i nadal jest – udziałem nielicznych. Równie paradoksalnie, pomimo archetypowego statusu samego pojęcia podróży w sensie społecznym i geograficznym. Podróżowanie jest zjawiskiem stosunkowo nowym: początek podróży rekreacyjnych przypada dopiero na XIX wiek, kiedy to nowoczesne środki transportu masowego stały się powszechnie dostępne i niedrogie. Nic więc dziwnego, że wielu spragnionych wiedzy o odległych krainach polegało i nadal w dużej mierze polega na przekazach medialnych: tekstach, obrazach i innych narracjach reprezentujących fragmenty doświadczanej (lub wyobrażonej) rzeczywistości. Wraz z poszerzeniem horyzontów Starego Świata, jakie przyniosło odkrycie Ameryki, szczególnego znaczenia nabrało pisarstwo podróżnicze, zwłaszcza w wymiarze niefikcyjnym. Rzeczywistość opisana we wczesnych narracjach eksploracyjnych, wczesnej epistolografii, historiach, pamiętnikach osobistych lub przedstawiona na rycinach zainspirowała niezliczone „amerykańskie sny” na całym świecie, pobudzając zarówno ekspansję kolonialną, jak i inicjatywy oparte na wierze. Co ciekawe, chociaż od hiszpańskiego podboju minęło kilka wieków, w oczach miliardów ludzi zza Atlantyku i Pacyfiku obie Ameryki pozostają w zasadzie Ameryką wyimaginowaną.

11. edycja Światowego Kongresu Naukowego będzie okazją do poruszenia takich wątków, jak:

• „wyimaginowane Ameryki”: „nieamerykańskie” narracje o podróżach transoceanicznych;
  • „wyimaginowane światy”: amerykańskie narracje transoceaniczne;
  • „wyimaginowane Ameryki”: amerykańskie narracje podróżnicze po półkuli;
  • „światowe Ameryki”: amerykańskie światy w kinie i telewizji;
  • Ameryki świata/światy Ameryki w sztuce;
  • reprezentowanie obu Ameryk / świata w mediach społecznościowych: vlogi podróżnicze i blogi podróżnicze;
  • podróż i kierunkowość transferu wartości: kultury dawców, kultury akceptorów;
  • podróże i eksport/import wartości kulturowych: prawa, zwyczaje, estetyka;
  • podróże i narzucanie/przywłaszczanie sobie wartości kulturowych.

Szczegółowe informacje, w tym program wydarzenia, można znaleźć na stronie internetowej: iasa-world.org/11th-iasa-world-congress-2023. Konferencja jest transmitowana online na wydarzeniu na Facebooku.