Konferencja prasowa dotycząca organizacji 4. ŚFN KATOWICE

23.01.2020 - 09:39, aktualizacja 23.01.2020 - 13:03
Redakcja: MJ
Tagi: popularyzacja nauki, Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

23 stycznia 2020 r. w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja prasowa dotycząca organizacji 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. W wydarzeniu udział wzięli:

• dyrektor generalny ŚFN KATOWICE, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek,
  • przedstawiciel Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński,
  • przedstawiciel Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni prof. dr hab. n.med. Violetta Skrzypulec-Plinta,
  • przedstawiciel Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, prorektor ds. nauki prof. dr hab. n. med. Andrzej Małecki,
  • przedstawiciel Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, prorektor ds. rozwoju dr hab. inż. Zygmunt Bąk, prof. UJD,
  • przedstawiciel Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, prorektor ds. organizacji, dr Anna Foltyniak-Pękala,
  • prezydent Katowic dr Marcin Krupa (Katowice – miasto gospodarz 4. ŚFN KATOWICE),
  • marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – współgospodarz 4. ŚFN KATOWICE),
  • przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia –współgospodarz 4. ŚFN KATOWICE),
  • przedstawiciel Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A., pełnomocnik zarządu ds. kontaktów z mediami Marek Jaromin,
  • przedstawiciel ArcelorMittal Poland, dyrektor personalny AMP Monika Roznerska.

W tym roku festiwalowe wydarzenia przebiegać będą pod hasłem „Nauka jest bliżej”. Czwartą edycję rozpocznie gala otwarcia, która odbędzie się 25 stycznia 2020 roku o godz. 18.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Z kolei 26 i 27 stycznia (niedziela i w poniedziałek) na rzecz festiwalu zostanie zagospodarowana praktycznie cała powierzchnia Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Dla uczestników przygotowano ponad dwieście stanowisk pokazowych, setki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko). Aktywności festiwalowe, podobnie jak w poprzedniej edycji, obejmować będą sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki).

Wśród nowości zaplanowano m.in.: konkurs POP Science, mający na celu uhonorowanie popularyzatorów nauki, premierę pierwszego uniwersyteckiego serialu z gatunku science fiction pt. „Dr Primo i wielko haja o insygnia!”. Szczególna uwaga zostanie poświęcona również zagadnieniu elektromobilności, uczestnicy będą mogli odwiedzić specjalną strefę, w której zobaczą najciekawsze przykłady alternatywnych środków lokomocji.

Udział w festiwalu jest bezpłatny, a większość atrakcji przygotowano w ramach wolnego dostępu. Uczestnictwo w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga wcześniejszej rejestracji: www.slaskifestiwalnauki.pl.

Pomysłodawcą festiwalu i jego liderem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, działający w tym zakresie w partnerstwie z sześcioma uczelniami z województwa śląskiego i we współpracy z Miastem Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.