Przez cztery tygodnie sierpnia w Uniwersytecie Śląskim – jak co roku od 35 lat – będą odbywać się intensywne kursy języka polskiego. Dzięki programom Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej odbędą się kursy stacjonarne i zdalne. Ich uczestnikami będą obcokrajowcy – studenci, wykładowcy, lektorzy i nauczyciele z całego świata. Przyjadą do Cieszyna, gdzie w obiektach Uniwersytetu Śląskiego znajdą zakwaterowanie i miejsce na naukę, by doskonalić znajomość języka polskiego, zdobywać wiedzę o polskiej kulturze, literaturze, historii i poznawać się z Polakami i ze sobą.
Inauguracja jubileuszowej letniej szkoły oraz letnich kursów dla nauczycieli języka polskiego zza granicy odbędzie się 2 sierpnia o godz. 11.30 w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (ul. Bielska 62). Będzie miała charakter hybrydowy – na miejscu pojawi się ok. 190 uczestników, połączy się online kolejne 150 osób. Uświetni inaugurację JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Ryszard Koziołek wykładem zatytułowanym „Chłopi” i „Chłopki”, czyli Kuciel-Frydryszak uzupełnia Reymonta. Wykładem tym chcemy uczcić przypadającą w 2025 r. setną rocznicę śmierci polskiego noblisty, Władysława Stanisława Reymonta.
Na jubileuszowej letniej szkole spodziewamy się gości z całego świata – dotrą do nas studenci i nauczyciele (ci ostatni m.in. ze szkół polonijnych) z całej Europy, licznych krajów Ameryki Południowej i Ameryki Północnej, Azji i Afryki. Wielu studentów przyjedzie z uniwersytetów, z którymi UŚ i Szkoła prowadzi intensywną współpracę: z Rabatu i Agadiru w Maroku, z Uniwersytetu Ain Shams w Kairze w Egipcie, z kilku polonistyk chińskich (w Pekinie, X’ianie, Shenyangu, Harbinie i in.), z Kurytyby w Brazylii, kilku programów polskich w Niemczech, Francji, we Włoszech, w Gruzji, Czechach, Azerbejdżanie i innych. Lektorzy i nauczyciele przyjadą z mnóstwa miejsc, gdzie są tradycyjne skupiska polonijne – z Argentyny, Brazylii, USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Węgier.
Zajęciom z języka polskiego i warsztatom z wiedzy o Polsce oraz seminariom metodycznym będą towarzyszyć spotkania, projekcje filmowe, wycieczki (w tym dla uczestników kursów zdalnych wirtualne, ale odbywane live, w czasie rzeczywistym), koncerty, pikniki oraz gry językowe. Przewidziane są spotkania nauczycieli z dyrektorami szkół polskich za granicą, przyjadą do Cieszyna dyrektorzy z Nowego Jorku, Pekinu i Paryża, połączą się online dyrektorki szkół z Rygi (Szkoła Polska im. Ity Kozakiewicz liczy 450 polskich uczniów!!!) i Budapesztu (Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech z oddziałami w 10 miastach).
W czasie letniej szkoły zamierzamy część programu poświęcić zagadnieniom regionalnym – pokażemy Górny Śląsk i Śląsk Cieszyński podczas wycieczek, zaproponujemy seminaria o wybitnych postaciach wywodzących się ze Śląska, będziemy się bawić i śpiewać wraz z Zespołem „Karlik” i obejrzymy monodram Godajōm mi Helmut w wykonaniu Sławomira Rosowskiego na podstawie tekstu Alojzego Lyski.
Uczestnicy będą poznawać Polskę na lekcjach, w kinie i w teatrze, podczas wystawiania własnego spektaklu, w rozmowach z gośćmi szkoły, np. w trakcie „wieczoru z poetami”, sprawdzą swe umiejętności 15.08, biorąc udział w tradycyjnym „Sprawdzianie z polskiego” i prezentując swoje kraje w Spotkaniu Kultur i Tradycji.
Atrakcji będzie sporo i liczymy, że wzmocnią one motywację do uczenia się języka polskiego i skłonią uczestników do ciągłych powrotów do Polski, na Śląsk, na Uniwersytet Śląski.